Nurettin Eryılmaz

Yakınları tarafından evinde ölü bulundu Yakınları tarafından evinde ölü bulundu

Adapazarı'nın en işlek caddelerinden biri olan Çark Caddesi'nde yıllardır kuyumculuk yapan Erkan T.'nin, toptan altın satıcılarına olan borcu ve vatandaşların emanet ettiği altınları ödeyemediği iddiası haberi dün şehirde büyük yankı uyandırmıştı.

Yapılan şikayetler sonrasında kuyumcu Erkan T. dün öğle saatlerinde gözaltına alınmıştı. Şikayetler üzerine gözaltına alınan Erkan T., emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından bugün adliyeye sevk edildi. Edinilen bilgiye göre, olayla ilgili emniyete gidip şikayetçi olanların sayısı 15'e yükseldi. Alacaklıların toplam zararının ise 3.5 ila 4 milyon lira arasında olduğu ifade ediliyor.

Sakarya Kuyumcular Odası Başkanı Serkan Serbes, şehirde büyük yankı uyandıran kuyumcu vakası olayı ile ilgili HALK54 mikrofonuna açıklamalarda bulundu. 

Serkan Serbes

Bu tür olayların bilinçsiz ve bilgisiz bir şekilde kötü muhasebeyle yönetmekten kaynaklandığını belirten Sakarya Kuyumcular Odası Başkanı Serkan Serbes, “Son 4 ay içerisinde Sakarya’da 2’si Adapazarı’nda birisi Karasu’da olmak üzere 3 ayrı bölgede kuyumcuların iflas ettiği ve bununla beraber kapılarının önünde vatandaşların biriktiğini hep beraber şahit olduk. Bunun en temel sebebi tamamen kendi öz sermayesiyle gitmeyip emanet aldıkları altın ve toptancı esnafından güven tenkin ederek aldıkları altınları bilinçsiz ve bilgisiz bir şekilde kötü muhasebeyle yönetmelerinden kaynaklanıyor. İkinci temel sebep bu sarmaca girdikten sonra kar payı adı altında insanları kandırıp en son aldıkları parayı titan grubu misali en son aldıklarını en öndekilere dağıtarak ayakta kalmaya çalışan kuyruğunu dik tutmaya çalışan esnaflar. Biz dernek olduğumuz için dernek olarak bunu araştırmasını emniyet kolluk birimleriyle de beraber istişare ettik. Mahkemeye sevk olan arkadaşların dosyalarına baktık. Bunların aralarında da bu batan esnaflar da birbirlerinin halinden anlayıp birbirlerinine para verdikleri ve altın verdikleri, vatandaşlara verir gibi aralarında da bir faiz alışverişi olduğu tespiti yapıldı. Ama tabi burada son kararı mahkeme sonuçlanana kadar bu işleri biz detaylı bilemeyeceğiz.” dedi.

Kuyumcu Erkan T.'nin oda üyeliğinin askıya alındığını sözlerine ekleyen Serbes, “Kendi içimizde bir oto kontrol sistemi oluşturduk. Mahkeme sonuçlanana kadar biz derneğin gerektirdiği bazı evrak olsun, bazı bilgiler olsun bunların hepsini yönetim kurulu kararıyla askıya aldık. Diğer esnaflarımız da bundan etkileniyor. Çünkü gerçekten işini güzel yapan sayılı esnaflarımız var. Komşuda yangın olursa bizde huzur olmaz misali bir durumla karşı karşıyayız. O yüzden gerekli tedbirleri zaten mahkemedeki yetkililerin de mahkemenin de gerekli şekilde bunlara tedbir aldıracağını ve gelecekle alakalı ticaretlerin ne boyutta olacağını bilemiyorum ama kendilerini aklayamadıkları sürece piyasada tutunamayacakları kesin.” dedi. 

Vatandaşlara çok büyük görev düştüğünü belirterek uyarıda bulunan Sakarya Kuyumcular Odası Başkanı Serbes, “Vatandaşların güvendikleri esnafın bir banka olmadığını, bir şahıs işletmesi olduğunu hafızalarından çıkartmamaları lazım. Vatandaşlarımıza tavsiyemiz kesinlikle altınları varsa bankalardaki kiralanan kasalara veyahut altınlarını  evlerinde veya işyerlerinde kendi öz kasalarında tutup, kendi paralarını kendilerine sayması gerekiyor. Kendi parasını başkasına saydırırsa insanlar görünen manzara belli. En son da olacağı bu.” diye konuştu.

Serbes, sözlerini şu şekilde noktaladı: 

“Bizim bildiğimiz bir düstur var; paranız varsa siz sayacaksınız, ürününüz varsa envanterini kendiniz yapacaksınız, dükkanınız varsa da kendiniz açıp kapayacaksınız. Bu üç prensibi başkasına emanet ettiğiniz an o zaman zaten bazı kötü olayların önüne geçilmez olacağı kesin”