Nurettin Eryılmaz

17 yaşındaki yüzde 53 zihinsel engelli bulunan Esra G., "Okula gidiyorum" diyerek evden çıktı. Fakat okuldan eve dönmediğinde annesi endişelenmeye başladı. Aradığında Esra'nın okula gitmediğini öğrenen anne Zeynep Kavak, kızının okul yolunda kandırılıp kaçırılmış olabileceğini düşünerek karakola gidip kayıp başvurusunda bulundu.

Hafif ticari araç otoyolda alev aldı! Hafif ticari araç otoyolda alev aldı!

Yapılan araştırmalar sonucunda 17 yaşındaki Esra'yı kaçıran kişinin 24 yaşındaki Diyarbakırlı Z.D. olduğu ortaya çıktı. 

Kızının kaçırılma olayının ardından karşı taraftan tehditler aldığını da ifade eden anne Zeynep Kavak, kızının zihinsel engelli olması nedeniyle kolay kandırılabileceğini ve kaçırılmasının ardından tehlikede olabileceğini belirterek gözyaşları içinde yetkililerden yardım istedi.

Anne Zeynep Kavak, gözyaşları içerisinde şunları söyledi: "17 yaşındaki zihinsel engelli kızım Esra G., 2 gün önce evden 'okula gidiyorum' diyerek çıktı. Aradığımda okula gitmediğini öğrendim. Kızım okul yolunda kandırıldı. Kimin kandırdığını bilmiyorum, sonradan öğrendik bu olayı. Olayı öğrendikten sonra karakola giderek kayıp başvurusunda bulunduk."

Kavak, "Kızımı kaçıranın 24 yaşındaki Diyarbakırlı bir kişi olduğunu öğrendik. Sevgililer mi o kadarını pek bilmiyorum. Kızımı kandırıp götürmüş. Kızımın yüzde 53 zihinsel engeli var. Yaşı yetişkin değil, çok kandırılacak bir çocuk. Daha önce başımıza hiç böyle bir şey gelmedi. Çocuğumun hayatından endişe ediyorum, ona her şeyi yapabilirler. Çünkü kızım zihinsel engelli, terörist yapabilirler, canlı bomba yapabilirler. Çok endişeliyim. 12 gün oldu çocuğumun tek bir sesini dahi duymadım. Benim çocuğum kandırılmaya çok müsait bir çocuk. Ne olur kızımı bulun" diye feryat etti.

Aile içi iletişim ve Toplumsal Sorunlar Derneği Sakarya Şube Başkanı Emriye Köse ise “Bu kızımız özel gereksinimli, yüzde 53 zihinsel engeli var. Ben buradan Cumhurbaşkanımıza, emniyet güçlerimize sesleniyorum, lütfen bu çocuğumuzu kurtaralım. Anne çok perişan durumda. Ve karşı taraftan sürekli tehdit alıyorlarmış. Diyarbakırlıymış bunlar.” diye konuştu.

Kocaali Engelliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yılmaz Aslan, "Kayıp ya da kaçırılan kızımızın bulunması için bizde gereken desteği aileye veriyoruz. Her türlü ailenin yanındayız" dedi.