Karasu ilçesindeki okulda bir erkek öğrencinin kız öğrencilerin tuvaletine girdiğini ileri süren bir grup veli ile okul idarecilerinin tartışmasında okul müdür yardımcısı darp edilmişti. Olayla ilgili protesto amacıyla basın açıklaması yapan Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen, "Öğrencilerin gözü önünde ki okul bahçesinde, önce fiziksel tacizle başlayan sonrasında ise iletişimi ve çözümü şiddette bularak, okul müdür yardımcımızı darp etmeleri tam anlamı ile eşkıyalıktır." dedi.

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen, yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti:

""Bugün burada, maalesef “Eğitim de Şiddete Dur Demek”,  “Sesimizi Yetkililere Duyurmak”, “Çözüm Bulma İradesini Harekete Geçirmek” için bir araya gelmiş bulunmaktayız.

Toplanma Gündemimiz, maalesef, geçtiğimiz gün ilçemiz Gazi Ortaokulu’ndayaşadığımız ve biz eğitim çalışanlarını derinden üzen şiddete yine ve yeniden şahit olmamızdır. 

Karasu da kendisini veli zanneden kişi ve çetesinin, bir eğitim yuvasında, öğrencilerin gözü önünde ki okul bahçesinde, önce fiziksel tacizle başlayan sonrasında ise iletişimi ve çözümü şiddette bularak, okul müdür yardımcımızı darp etmeleri tam anlamı ile eşkıyalıktır.

SUSMA HAYKIR, ŞİDDETE HAYIR!

Biz eğitim çalışanları olarak, yetkililerden sesimize kulak vermelerini, toplumumuzda giderek artan şiddeti ortadan kaldıracak önlemlerin bir an önce alınmasını, eğitim çalışanlarına yönelik şiddetle ilgili bir kanun maddesinin Öğretmenlik Meslek Kanununda mutlaka olmasını istiyoruz.

Teröristlerce katledilen öğretmenlerimiz Şenay Aybüke Yalçın, Necmeddin YILMAZ’ın;  öğrencisinin katlettiği Necmeddin Kuyucu öğretmenimizin ve şiddete maruz kalan daha nicelerinin acıları vicdanlarımızda tazeliğini korumaktayken, eğitim çalışanlarına yapılan şiddete ilişkin yazılı ve sözlü basında ki haberlere bir yenisi de KARASU’ da eklenmiştir. 

Bu şiddet asla kabul edilemez. Kabul edilemez, çünkü aslında kaybettiğimiz, toplum içindeki sevgimiz, saygımız, vicdanımızdır. Aslında kaybettiğimiz geleceğimiz, milli değerlerimizdir.

Hani bu meslek, kutsal bir meslekti. Hani “bir harf öğretenin 40 yıl kölesi” oluyorduk. Hani muasır medeniyetler seviyesine öğretmenlerimizle ulaşacaktık.

EĞİTİMCİYE UZANAN ELLER, CEZALANDIRILSIN!

Artık eğitim çalışanlarımıza dönük şiddet olaylarının üstü kapatılmamalı, bu olaylar sadece idari ve adli soruşturmalarla geçiştirilmemeli, yaptırımlar para cezasından ibaret kalmamalıdır. 

Eğitim Çalışanlarına dönük şiddetin soruşturulması ciddiyetle yapılmalı, cezalar da, sosyal sonuçları da ağır olmalıdır. Bunlar gerçekleştirilmeden, yasalarla düzenlenme yapılmadan önleyici ve caydırıcı sonuç almak, mümkün değildir.

Bu yasal düzenlemeler yapılmaz ise, bizler daha çok bu üzücü haberleri okuyacak, her defasında hayıflanacak, gelinen ve yaşanan olaylara üzülmeye devam edeceğiz. Biz eğitim çalışanları olarak ne bu tip olayları basında görmek, ne şahit olmak, ne de yaşamak istemiyoruz.

ŞİDDET YASASI, EĞİTİMCİNİN İSTEĞİ!

Eğitim Bir Sen olarak, şiddet sorununun kaynaklarını kurutacak çözümlerin mutlaka üretilmesi gerekliliğini her fırsatta dile getirdik, bundan sonra da getirmeye de devam edeceğiz. 

Bize göre eğitim çalışanlarının, şiddete karşı yasal güvenceyle korunması gerekmektedir. Toplumsal şiddet olaylarını önlemek adına, bizzat eğitim sisteminin kendisi şiddeti ortadan kaldıran bir araç olmalıdır. Bunun ilk adımı da içinde şiddetle ilgili kanun maddesinin de olacağı, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun, ait olduğu mesleğe ve kendine yakışır şekilde güçlendirilmesidir.

Cumalı: O lüks otelin gereğini yapın! Kim kaçak su kullanıyorsa gereği yapılsın Cumalı: O lüks otelin gereğini yapın! Kim kaçak su kullanıyorsa gereği yapılsın

EĞİTİMCİYE ŞİDDER, ÜLKEYE İHANET!

Bu vesile ile, söz konusu veli ve çetesini kınadığımızı, bu olayın son olmasını temenni ettiğimizi, tekrar eğitim çalışanlarımızın da, toplumumuzun da şiddete bir kez daha şahit olmamasını, Eğitim Bir Sen olarak, her daim eğitim çalışanlarımızın yanında olacağımızı ve bu olayın hem hukuksal hem de idari olarak takipçisi olacağımızı beyan eder, bütün basınımızın değerli temsilcilerine ve tüm katılımcı kardeşlerimize teşekkür ederiz.

SUSMA HAYKIR, ŞİDDETE HAYIR!"