Sakarya'da yaşayan Fikret Balta'ya beş yıl önce alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması teşhisi konuldu. Beş yıldır takiplerini yaptıran ancak takipler sırasında kasık fıtığı ameliyatı geçiren Balta, karaciğer yağlanması teşhisinden beş yıl sonra yoğun bir mide kanamasıyla hastaneye kaldırıldı. Hastanede yapılan tetkiklerde bunun bir mide kanaması değil siroza bağlı yemek borusu varislerinde kanama olduğu ortaya çıktı. Balta'nın sağlığına kavuşması için tek seçenek karaciğer nakli oldu. Hekim arayışına giren Balta, operasyon için özel bir hastanenin Organ Nakli Merkezi'nden Prof. Dr. Sabri Tekin'e ulaştı. Muayene için gelen Fikret Balta'ya karaciğer nakli olabileceği söylendi. Donör için önce kızından nakil yapılması uygun görülse de kızının karaciğeri Balta'ya uymadı. Bu kez devreye Balta'nın damadı Mehmet Meşe girdi. Mehmet Meşe'nin karaciğeri kayınpederiyle uyum sağladı. Böylece Fikret Balta, sağlığına kavuştu.

DAMADI ÖZ OĞLU OLDU

Damadının karaciğeriyle hayata dönen Balta, dört kızı olduğunu söyleyerek, "Damadım bu operasyonla oğlum oldu. Allah ondan razı olsun. Hiç düşünmeden benim için böyle büyük bir ameliyata girdi. Ayrıca Sabri Hocamın yaptığı operasyonda her şey yolunda gitti. İyi ki Sabri Hocamız ile yollarımız kesişti. Olmasaydı belki hayata veda edecektim." dedi.

İKİ EVLADIMA ÖRNEK OLMAK İSTEDİM

Kayınpederine karaciğerini veren 37 yaşındaki devlet memuru Mehmet Meşe ise, "Ben öz babamı kaybetmiştim. Benim de iki evladım var. Babasızlığın ne demek olduğunu biliyorum. Hem kendi evlatlarıma örnek olmak için hem de kayınpederimi öz babam yerine koyduğum için hiç düşünmeden donör olmak istedim. Kendi isteğimle daha faydalı olacağı için ameliyat öncesinde 1 ayda 10 kilo verdim. Karaciğerim uyumlu çıktı. Şükür ki kayınpederim iyileşti. Prof. Dr. Sabri Tekin ikimiz için canla başla çalıştı" şeklinde görüş verdi. Damat Meşe, organ bağışının çok önemli olduğuna değinerek, "O kadar çok organ bekleyen var ki ve bu o kadar zor bir süreç ki kendi başımıza gelince anladım. Bu nedenle herkes korkmadan, çekinmeden organ bağışı yapmalı" diye konuştu.

Instagram CEO'sundan video itirafı Instagram CEO'sundan video itirafı

KARACİĞER YAĞLANMASI NAKİLE KADAR GÖTÜREBİLİYOR

Fikret Balta'nın karaciğer naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Sabri Tekin, hastada alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması nedeniyle gelişen son dönem karaciğer yetmezliği bulunduğunu ifade ederek, "Bu tür durumlarda tek tedavi seçeneği karaciğer nakli oluyor. Yeterli sayıda kadavra bağışı olmadığı için de canlı vericiden nakil gerekiyordu. Sonra da hastamızın damadı gönüllü oldu. İkisinin karaciğeri de uyumlu oldu ve nakli gerçekleştirdik" dedi. Son dönemlerde karaciğer yağlanmasının tehlikeli sonuçları olabileceğini ifade eden Prof. Dr. Tekin, "Toplumun genel olarak karaciğer yağlanmasına karşı bilinçli ve dikkatli olması önemlidir. Sağlıksız beslenme, egzersiz yoksunluğu karaciğer yağlanmasına sebep olmaktadır. Karaciğer yağlanması siroza ve akabinde karaciğer yetmezliğine neden olabilmektedir. Yetmezlik son noktadır. Eğer karaciğer yağlanması nedeni ile son noktaya gelindiyse, karaciğer nakli ilk ve tek olarak başvurulacak yöntemdir. Bu hastamızda da süreç böyle gelişti. Başarılı nakil sonrası artık hayatına sağlıklı bir şekilde devam edebilecek" şeklinde konuştu. (SABAH)