Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü, mülkiyeti devlete ait olan orman arazilerinin içerisinde bulunan fındıkların toplanması ve satışını bu yıl da Orman Bölge Müdürlüğü koordinesinde orman köylerinde yaşayan vatandaşlar yapacak.

SATSO'da başkan kim olacak? Akgün Altuğ ve Talip Kuriş HALK54'e konuştu SATSO'da başkan kim olacak? Akgün Altuğ ve Talip Kuriş HALK54'e konuştu

Karasu ve Kocaali ilçe sınırlarında yer alan 10 bin 268 Hektar alana yayılan orman içindeki yetişen fındıklar, bölgedeki köylerde yaşayan vatandaşlara tarafından toplanıp satılacak. Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü, Karasu ve Kocaali İlçelerinde görev muhtarlar ile bir araya geldi. Toplantıda “Mülkiyeti devlet ormanı olan Fındık ağacı ve ağaççığı olan yerlerden Fındık meyvesi toplanması, üretilmesi ile satışı hususunda gerekli hükümler dikkate alınarak Fındık meyvesinin öncelikle orman köylüsü olan hak sahibi vatandaşlara toplatılması ve satışının yapılarak kırsal kalkınma ile yöresel ekonominin yanı sıra ülke ekonomisine katkı sağlanması” kararı alındı.

Mülkiyeti devlet ormanı olan sahalardan toplanacak fındığın, hak sahibi vatandaşlara 2022 yılı rekoltesine göre tarife bedeline göre satılacağı da kaydedildi.

Buna göre orman alanlarında yer alan fındıklar, bölgede orman kötü statüsündeki bölgelerde yaşayan vatandaşlar öncelikli olmak üzere ihale ile satılacak. Vatandaşlar, ormanlardaki fındığı kendileri toplayarak işleme sürecini gerçekleştirecek. Bu sayede orman içinde yer alan fındıklar da değerlendirilerek ekonomiye katılmış olacak.