Karapürçek Mehmet Akif Ersoy Çok Programlı Anadolu Lisesinde açılan özel uygulama sınıfında, özel gereksinimli öğrencilerin hayatlarını ebeveynleri olmadan sürdürebilmelerini sağlamak amacıyla çeşitli faaliyetler yürütülüyor.

Burada kahvaltı hazırlama ve yatak toplama gibi günlük ev işlerini yaparak hayata hazırlanan özel öğrenciler, iki yıl önce süs eşyası üretimine başladı.Alçıdan magnet, mumluk ve çerçeve gibi süs eşyaları üreterek el becerisi kazanan özel öğrenciler, yaptıkları ürünleri satmayı ve birde sergi açmayı planlıyorlar.
Özel eğitim öğretmeni Çiseli Öflaz da öğrencilerin burada çok güzel rehabilite olduğunu, etkinliklerden keyif aldığını kaydetti, burada günlük yaşam becerileri ve bağımsız yaşam becerileri adı altında çocuklarımızı uygulama sınıfında öncelikle tek başına bireysel hayatta kaldıklarında neler yapabilirler. Mutfakta nasıl kendilerini düzenli bir şekilde yemeklerini yiyip yemeğini hazırlayıp karnını doyurabilir noktaya getirebiliriz diye ilk aşamada onlarla başladık. Çocuklar daha neler yapabilir diye tekrar oturduk, bunun üzerine biraz düşündük ve hobi olarak başladıkları kokulu taş projesini hayatımızın noktasına oturtturduk, amacımız çocuklar buradan ayrıldıklarında da okul hayatları bittiklerinde de bittiğinde de tamamen kendilerine özgü bağımsız bir şekilde üretim yapabilsinler, kendi paralarını kazanabilsinler.
Hayatta bir şeyleri var edebildiklerini kendilerini de ispatlasınlar istiyoruz. sevginin her şeyin üzerinden çözülebildiğini, gilinebildiğini gördük Onlar bizi biz onlara oldukça özverili ve mutlu bir şekilde üretim yaptığımızı düşünüyoruz, yani herkes bir fırına sahip olamayabilir, özellikle bu çocuklar için söylüyorum, ondan sonraki temel ihtiyaçlarımızı nasıl gideririz diye aşama aşama ilerlettiğimizde şu an zaten uygulama sınıfındayız, tek başına kaldıklarında yani bireysel yaşamda başladıklarında bunlarla beraber nasıl devam ettirebilirler onların hepsini detaylı bir şekilde öğretmeye çalışıyoruz.

Çocuklara yataklarını toplamalarını öğretiyoruz, sonra kahvaltılarını hazırlattırıyoruz, üzerleri kirleniyor onları düzenliyoruz onları yıkatıyoruz makinalarımız var. Onları detaylı bir şekilde her aşamasını her gün düzenli olarak tek tek öğreterek başlıyoruz.

Aileler aynı acı ile yıkıldı! 6 bebek hayatını kaybetti Aileler aynı acı ile yıkıldı! 6 bebek hayatını kaybetti

Burada çocuklarla birlikte kokulu taş Yapıyoruz. Şu an ev aksesuarları için başladık ve çoğunluk çerçeveden oluşuyor, mumluk annelerimizi diye başladığımız güzel bir hediyeyle giriştik.
Şimdi tamamen etrafımızdan aldığımız dönütlelerde çok güzel bu çocukların özellikle yaptığı şeylerin bu kadar kaliteli olduğu Herkesin de gerçekten ilgisini çektiğini düşünüyoruz. Özel gereksinimli öğrenciler ise yaptıkları kokulu taşı ve mutfakta neler yaptıklarını evde tek başlarına kaldıklarında neler yapabileceklerini anlattılar.

4C212Bd2 97F0 4C7A 91F9 Ac0C1Bf56Fe5A63B5157 C7B9 47Ca 89Bc 81925Ca95226