Özel okullara yapılacak maksimum yüzde 65’lik zam hakkında değerlendirmede bulunan sektör temsilcileri bu kararın özel okulları finansal açıdan zorluğa sokacağını belirterek karardan memnun olmadıklarını söylediler.

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Kalko açıklanan maksimum yüzde 65’lik oranın yetersiz olduğunu belirterek şunları söyledi:

Pamukova'da fabrika önünde işçilerden maaş eylemi! Pamukova'da fabrika önünde işçilerden maaş eylemi!

“Sayın bakanın yaptığı açıklama bizi çok mutsuz etti. Son bir yılda Türkiye’de sadece yüzde 65 artan hiçbir şey yok. Özellikle asgari ücretle alakalı 13 ayda yüzde 200 artmış bir çalışan maliyeti ile karşı karşıyayız. Enerji maliyetleri yüzde 300 zam gördü. Biz geçen sene yüzde 36 zam kararına uymak zorunda bırakıldık. Bu sene ise maksimum yüzde 65 olarak açıklandı. Bizim en büyük gider kalemimiz olan öğretmen ücretleri. Asgari ücret son bir yılda yüzde 100 geçen seneden bu yana yüzde 200 artmışken bizim yüzde 65 ile sınırlandırılmamız bütçeleri açıkça etkiledi”

“Özel okulları finansal açıdan sıkıntı bekliyor”

Konu hakkında değerlendirmede bulunan bir diğer sektör temsilci Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Zafer Öztürk ise bu oran ile özel okulların finansal açıdan sıkıntı yaşayacağını beklediğini söyledi ve şunları ekledi:

“Devletimizin koyduğu sınırlara uyacağız. Ama şimdi hazırlıklı olmak lazım. Birçok özel okul bu süreci sağlıklı finansal yapıyla götüremeyecek diye düşünüyorum. Bu zam oranı artış kararı sadece eğitim kısmında geçerli. Yemek fiyatına böyle üst limit yok. Bakanlığın üst limit koyma hakkı olmadığı için yemek fiyatları piyasa koşullarına göre belirlenecek. Kitap fiyatları da böyle belirlenecek. Yüzde 65’lik zam oranı son 2 yıla baktığımızda veliler için mutluluk verebilir ama bizim açımızdan çok zorlayıcı bir dönem bekliyor”