Ulusal Süt Konseyi'nin olağanüstü toplantısından zam çıkmadı Ulusal Süt Konseyi'nin olağanüstü toplantısından zam çıkmadı

Rekabet Kurumu’ndan bugün yapılan açıklamaya göre, İstanbul'da ve Ankara'da faaliyet gösteren bazı özel eğitim kurumlarının fiyat tespiti yapmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesini ihlal ettikleri iddiasına yönelik yürütülen ön araştırma karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak bu liseler hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

ANKARA MERKEZLİ OKULLAR HAKKINDA SORUŞTURMA
Rekabet Kurumu’ndan yapılan bir başka açıklamada ise İstanbul ve Ankara illerinde faaliyet gösteren ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki özel okullar ve Türkiye Özel Okullar Derneği hakkında soruşturma açıldığı belirtildi.

Hakkında soruşturma açılan okullar şöyle:

1. ABC Koleji Spor Kulübü Derneği İktisadi İşletmesi,
2. Aydın Yayıncılık ve Eğitim Hizmetleri İnş. Tic. ve San. AŞ,
3. Çözüm Dergisi Yay. Tic. Ltd. Şti.,
4. ESS Eğitim Hizmetleri AŞ,
5. Maya-Gen Eğitim Yayıncılık Bilgisayar İnş. Gıda Turizm Tic. Ltd. Şti.,
6. Özel Arı Eğitim ve Öğretim San. Tic. AŞ,
7. Sınav Basın Yayın Dağıtım Org. San. ve Tic. AŞ,
8. Yükselen Koleji Eğitim AŞ

SORUŞTURMA NEDEN AÇILDI?
Rekabet Kurumu açıklamasında soruşturma hakkında detaylı bilgi verilmese de İlgili kanun rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran teşebbüsler arası anlaşmalar ve uyumlu eylemleri yasaklıyor.

SAKARYA'DA ŞUBESİ BULUNUYOR
Soruşturma açılan okullar arasında eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un 2002 yılında 10 bin TL sermayeyle kurduğu, 2020 yılında sermayesi 15 milyon TL’ye çıkan Maya Kolejleri (Maya-Gen Eğitim Yayıncılık Bilgisayar İnş. Gıda Turizm Tic. Ltd. Şti.) var. 

Öte yandan Ankara ve İstanbul başta olmaz üzere tüm Türkiye'de mercek altına alınan özel okulların tek tek incelendiği ve rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran teşebbüsler arası anlaşmalar ve uyumlu eylemleri ile ortaya çıkan okullara da aynı incelemenin başlatılacağı öğrenildi.