Ülkemizde ilk defa Yenihayat Spor Kulübü'nün yürüttüğü sportif çalışmalarla paratrap atıcılık branşı, engelli bireylerin de katılımıyla büyük bir gelişim gösterdi. On yıldır süren bu çalışmalar sonucunda Yenihayat Spor Kulübü sporcuları, Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Arifiye Atış Poligonu'nda, Silah Teknikeri ve sporcu asistanı Yalçın Ertürk nezaretinde Paratrap Dünya Şampiyonası hazırlıklarını tamamladı.

Yenihayat Spor Kulübü Başkanı Selim Özen, Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu faaliyet takviminde yer alan WSPS Para Atıcılık, Paratrap Dünya Şampiyonası'nın 30 Mayıs – 7 Haziran 2024 tarihleri arasında İspanya'nın Granada kentinde gerçekleşeceğini belirtti. Özen, Türkiye'nin ilk defa katılacağı bu şampiyonada ülkemizi temsil edecek iki milli paratrap sporcusunun Sakarya ilinden olmasının büyük bir gurur kaynağı olduğunu vurguladı. Engelli sporculara fırsat verildiğinde dünya standartlarında başarı elde edebileceklerini göstermeyi hedeflediklerini ifade etti.

Sağlıklı ve dinamik bir toplum için 'hareketlilik yılı' spor şenlikleri gerçekleştirildi Sağlıklı ve dinamik bir toplum için 'hareketlilik yılı' spor şenlikleri gerçekleştirildi

Yenihayat Spor Kulübü Paratrap Branş Sorumlusu Yusuf Kanbur, Arifiye Atış Poligonu'nda Yalçın Ertürk nezaretinde ciddi ve disiplinli bir kamp dönemi geçirdiklerini belirtti. Kanbur, paratrap sporunun gelişmesi ve yayılması adına spora erişim konusunda engelli bireylere daha fazla destek olunmasını istedi. Sportif materyal ve malzeme eksikliklerine rağmen en iyi şekilde hazırlanmak için çaba gösterdiklerini ifade etti.

Yenihayat Spor Kulübü Başkanı Selim Özen, paratrap spor dalında engelli bireylerin spora erişimi konusunda Cumhurbaşkanı'nın çıkardığı yasalar sayesinde büyük ilerleme kaydedildiğini vurguladı. Engelli sporcuların uluslararası yarışmalarda elde ettiği başarıların ortada olduğunu ve Türkiye'nin bu alanda dünyada söz sahibi ülkeler arasında yer aldığını belirtti.

Özen, 2024 Paris Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları öncesinde sportif anlamda başarılarıyla ön plana çıkan ve Avrupa Spor Şehri ödülü alan Sakarya'nın, spor şehri olmanın haklı gururunu yaşadığını söyledi. Engelli sporcu bireylere destek olan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Sakarya Gençlik ve Spor Müdürü Nevzat İnanç ve Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Başkanı Gürsel Çolakoğlu'na teşekkürlerini sundu.

Son olarak, Dünya Şampiyonası'na katılacak olan paratrap milli sporcularımız Erhan Bakan, Hüseyin Sandal ve Yalçın Ertürk'e başarı dileklerini ileten Özen, Sakarya ASKF Başkan Yardımcısı ve Yenihayat Spor Kulübü Başkanı olarak konuşmasını sonlandırdı.