Bolu'da kar sebebiyle 3 araç zincirleme kazaya karıştı Bolu'da kar sebebiyle 3 araç zincirleme kazaya karıştı

Hendek ilçesinde bulunan Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020'de meydana gelen patlamada 7 işçi yaşamını yitirirken, çoğunluğu işçi 127 kişi yaralanmıştı. Patlama sonrasında ceza davasının yanı sıra tazminat davası da açılmıştı.

TAZMİNAT DAVASI SONUÇLANDI
Havai fişek fabrikası patlamasında hayatını kaybeden işçilerden biri olan Halis Yılmaz'ın ailesinin açtığı tazminat davası sonuçlandı. 

AİLEYE 524 BİN TL TAZMİNAT ÖDENECEK
Sakarya 5’inci İş Mahkemesinde görülen davada mahkeme, işverenin işyerinde iş güvenliği önlemleri yeterince almadığı gerekçesiyle patlamanın yaşandığı fabrikanın sahiplerinin Halis Yılmaz'ın annesi Ş. Yılmaz için 148 bin 500 maddi, 100 bin manevi, babası M.Yılmaz için 95 bin maddi, 100 bin manevi, kardeşleri M. ve S. Yılmaz için ise 40'ar bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi. 

Mahkeme, tazminatın olay tarihinden itibaren hesaplanarak ödenmesine karar verirken, toplamda 524 bin lira ödenmesine hükmetti. 

PATLAMA DAVASI
Yukarıçalıca Mahallesi mevkiinde 3 Temmuz 2020'de meydana gelen 7 kişinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin de yaralandığı havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin davada karar açıklanmıştı. Mahkeme heyeti, "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan sanıklar fabrika sahiplerinden Yaşar C. ve Ali Rıza Ergenç C'yi 16 yıl 3 ay, Hasan Ali V'yi 12 yıl 6 ay ve tutuksuz sanıklar Erşan Ö, Asiye A, Aslı B. ve Ahmet Ç'yi 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Tutuklulukta geçirdiği süre göz önüne alınarak Hasan Ali V'nin tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, diğer tutuklu sanık Yaşar C'nin bu halinin devamına hükmetmişti.