Tarih netleşti! EYT düzenlemesi, Meclis Başkanlığı'na sunuluyor Tarih netleşti! EYT düzenlemesi, Meclis Başkanlığı'na sunuluyor

Nurettin Eryılmaz-Fuat Koçer

Bir buçuk yıldır iğneden ipliğe tüm mamullere zam gelirken en çokta gıda üzerine gelen zamlar vatandaşların şikâyetlerine neden oluyor. Son günlerde süt ürünlerinde yüzde yüz 37 oranına artışın ardından en düşük peynirin kilosu 125 TL, 2 kilo yoğurt 50 TL, kaşar peyniri ve beyaz peynirin gramajlarını düşürerek market ve şarküteriler satışa sunuyor.

Süt, yoğurt ve peynir için yapılması gereken harcama kasımda bir önceki aya göre 231 lira artarak 2 bin 400 liraya yükseldi. Halk54.com ekibi de sokakta vatandaşlara mikrofon uzattı, 'peynir, süt, yoğurt alabiliyor musunuz?' sorusunu sordu. Halk54 mikrofonlarına konuşan vatandaşlar, “Önemli olan tüm vatandaşların süt ürünlerini rahatlıkla alması. Eğer bu ülkede bir kilo et maksimum 140 TL ise bir kilo peynirde aynı paraysa devletin çok düşünmesi gerekiyor.” dediler.

Bir vatandaşta 7 bin 500 TL aylık aldığını belirterek, “Her şeyi bol bol alıyorum. Erdoğan’ı destekliyorum. Eskiden cebinde dolar yakalanınca dövüyorlardı, şimdi herkesin cebinde dolarda var.” diye konuştu.

Bir hayvan üreticisi de birçok kişinin ahırları kapatarak hayvancılığı bıraktığını, yemin ve hayvana verilen ürünlerin pahalı olması nedeniyle süt ürünleri fiyatlarının arttığını, kendilerine sütün kilosunun 9 TL 40 kuruştan verdiğini, sütün 12 TL olması gerektiğini belirterek, “Asıl parayı mandarda üretim yapanlar kazanıyor” diye konuştu.

Peyniri artık eskisi gibi alamadığını söyleyen bir vatandaş ise hükümetin dolara ve altına vergi koymasını istedi. Bir vatandaşta sessiz olarak tepki vermek istediğini, çok konuşmak istediğini ve çok şeyler söylemek istediğini ifade etti ancak tutuklanmaktan korktuğu için sustuğunu belirtti.

Halk54.com sokak röportajları kalabalık katılımla yapılırken, çok hararetli ve çok renkli röportajlarını tüm detaylarıyla videodan izleyebilirsiniz.