Sony'nin 11 Haziran 2020'de düzenlediği etkinlikte ilk defa karşımıza çıkan PlayStation 5, birkaç ay sonra ise ülkemizdeki oyunseverlerle buluşmuştu.

Kaynarca Esnaf Kooperatifi Başkanı Azmi Çelebi güven tazeledi Kaynarca Esnaf Kooperatifi Başkanı Azmi Çelebi güven tazeledi

Satışa çıktığı ilk günden tükenen ve karaborsada yüksek fiyatlarla satışa çıkarılan oyun konsolu, son aylarda stok problemleriyle boğuşuyordu.

PS5 tedarik sorunları çözüldü

Daha önce, artan talebe ayak uydurabilmek için PS5 üretimini ''daha önce hiç ulaşamadığı sevilere'' yükseltme sözü veren Sony Interactive Entertainment Başkanı ve CEO’su Jin Ryan, artık tedarik sorunlarının çözüldüğünü duyurdu.

CES 2023 kapsamında düzenlediği etkinlikte konuşan Ryan, “Artık küresel ölçekte isteyen herkes PS5 bulabiliyor.” ifadesini kullandı.

Toplam PS5 satışları 30 milyonu aştı

Sony şimdiye kadar sattığı PS5 sayısının 30 milyon civarında olduğunu açıkladı. Şirket, kasım ayında bu sayıyı 25 milyon olarak açıklamıştı. Bu da Sony’nin yılın sonlarında 5 milyon PS5 sattığını gösteriyor.

2023'ten itibaren PS5 satışlarının PS4'ü tekrar geçebileceğine inanan Sony, istikrarsız piyasa koşullarına ayak uydurabilmek için birden fazla tedarikçi ile çalışacak.

Bu sayede şirket, pandeminin neden olduğu çip sorunları ve Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasından kaynaklanan lojistik ve parça envanteri gibi sorunlardan kurtulmuş olacak