Prof. Dr. İ. Teoman Benli, skolyoz hastalığının tedavisi başta olmak üzere, çocuk ortopedisi, omurga ve iskelet sistemi tümörleri, omurga cerrahisi, kalça ve diz protezleri gibi pek çok ortopedik hastalığın tanı ve tedavisinde uzman olarak görev yapmaktadır.

Çocuklarda Skolyoz Hastalığı nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Özel Adatıp Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı, Prof. Dr. İ. Teoman Benli, çocuklarda skolyoz hastalığının tanı ve tedavisi ile ilgili bilgiler vererek, “Sağlıklı bir insan omurgasına yandan bakıldığında dümdüz olmadığı görülür ama arkadan bakıldığında omurga düz bir hat üzerindedir. Omurganın yana doğru eğriliği skolyoz olarak adlandırılmaktadır.” dedi.

Skolyozda gözlem ve düzenli doktor kontrolünün hastalığın ilerlememesi açısından çok önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. İ. Teoman Benli sözlerine şu şekilde devam etti; “Skolyoz tedavi yönteminde ilk sıraya klinik gözlemi koyabiliriz. Eğrilik açısı 25˚’nin altındaki orta dereceli deformiteler için kullanılan en yaygın yaklaşım, hastanın düzenli aralıklarla muayene edilmesidir. Takip aralıkları; hastanın yaşı, eğriliğin derecesi ve iskelet yapısına göre belirlenmektedir. Ayrıca sırt ve bel kaslarının güçlenmesi için pilates gibi egzersizlerin yapılması da hastalığın seyrini olumlu yönde etkileyecektir. Eğer bunlara rağmen eğrilik ilerlerse, çocuk büyüme yaşını tamamlamak üzereyse ve / veya eğrilik 40˚’nin üzerinde ise cerrahi tedavi seçenekleri önerilmektedir.”

Çocuk yaşta görülen skolyozun belirtilerinin kolaylıkla anlaşılabildiğini ve erken teşhisin sağlanmasında en büyük görevin ebeveynlere düştüğünü belirten Prof. Dr. İ. Teoman Benli, “Çocukların sırtları, omurgaları düzenli aralıklarla ebeveynler tarafından incelenmelidir. Çocuk öne eğildiğinde sırt çıkıntılarının oluşması skolyoz belirtisi olabileceği gibi sırtta tüylenme artışı, renk değişimleri ve denge problemleri de skolyozun belirtileri arasında gösterilmektedir. Direkt olarak karşıdan bakınca bile anlaşılabilecek en önemli belirtilerden biri ise birbirine eşit olmayan omuzlardır. Omurga bir tarafa doğru daha çok eğilim gösterebileceğinden kalçada yan duruş olabilir, bacaklarda gövdeye oranla orantısız bir kısalık görülebilir. Bu belirtilerin fark edilmesi halinde hiç vakit kaybetmeden bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına başvurulması gerekmektedir.” dedi