17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 23. yıl dönümünde HALK54'e özel açıklamalarda bulunan SAÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Utkucu,"Türkiye bir deprem ülkesidir. Deprem olacak mı diye bir soru manasızdır. Deprem her zaman, her an olabilir." dedi.

Nurettin Eryılmaz-Fuat Koçer

17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de meydana gelen ve yaklaşık 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki depremin üzerinden 23 yıl geçti. Türkiye tarihinin en büyük ikinci depremi olarak kayıtlara geçen Marmara Depremi, Kocaeli, Sakarya, İstanbul, Düzce ve Yalova'da büyük yıkıma yol açtı.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Utkucu, asrın en büyük felaketlerinden birisi olarak tarihe geçen 17 Ağustos Marmara Depremi'nin 23. yıldönümü dolayısıyla HALK54'e özel açıklamalarda bulundu.

Deprem bilim çalışmalarında birçok ilerlemeler kaydedildiğini söyleyen Prof. Dr. Utkucu, "Depremden bu yana 23 yıl geçti. Bu 23 yıl içinde birçok ilerlemeler kaydedildi. Bu yadsınamaz bir gerçek. Fakat bu bazı konularda yeterli, bazı konularda yetersiz. Şunu söyleyebilirim ki; deprem öncesine kıyaslandığında deprem sonrası yapılan deprem bilim çalışmaları kıyaslanmayacak kadar çok fazla. Çok sayıda çalışmalar yapıldı. Hatta bu konuda çalışmaların hızına yetişmekte zorluklar çekiliyor. Risk yönetimi konusunda bizim sorunlarımız var. Bunun nedeni risk yönetiminde sadece devletin sorumlulukları yok, bireylerin, kurumların, sivil toplum örgütleri vs. herkesin bir sorumluluğu var. Sorumluluklar yerine getirilmediği takdirde sorunlar ortaya çıkacaktır. İşte risk yönetimindeki eksikliğimizin en önemli nedeni bence bu." dedi.

Bu görüntüleri ilk kez izleyeceksiniz... 17 Ağustos depreminden 45 dakika sonra!  Bu görüntüleri ilk kez izleyeceksiniz... 17 Ağustos depreminden 45 dakika sonra! 

Yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını ifade eden Prof. Dr. Utkucu, "Bir projemiz var, halen daha devam ediyor. Türkiye'deki depremlerin birbirleriyle etkileşimleri nasıl, bunun üstünde çalıştığımız bir projemiz var. 'Deprem oldu, Marmara'daki depremi tetikler mi?' gibi sorulara cevap verecek bir yöntem var. Bu yöntemde depremlerin gerilmelerinin modellenmesi. Bu gerilme dağılımlarının modellenmesi hususunda çalışmalar yapıyoruz. Bu konuda bir birikim oluşturmaya çalışıyoruz." dedi.

Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu anımsatan Prof. Dr. Utkucu, "Türkiye bir deprem ülkesidir. Deprem olacak mı diye bir soru manasızdır. Deprem her zaman, her an olabilir. Çünkü bu kadar büyük depremlerin olduğu bir yerde deprem devamlı olacaktır. Ama ne zaman, nerede, kaç büyüklüğünde olacağı ancak bilimsel olarak yapılacak çalışmalarla yaklaşımda bulunarak, yorumlarda bulunarak birşeyler söylenebilir. Yoksa önümüzdeki sene deprem var, yarın deprem bekliyoruz, ya da 10 sene içinde kesin deprem olacak gibi görüş ve yorumlar bilimsel açıdan geçersiz görüşler ve yorumlardır." diye konuştu.