Irak'ın Duhok vilayeti Zaho ilçesinde 9 kişinin öldüğü, 30’dan fazla kişinin yaralandığı bombardıman ile ilgili Türkiye'yi suçlayan paylaşımlara Sakarya Barosu'ndan tepki geldi.

Geçtiğimiz günlerde Irak'ın Duhok vilayeti Zaho ilçesinde 9 kişinin öldüğü, 30’dan fazla kişinin yaralandığı bombardıman ile ilgili terör örgütlerinin propagandasına alet olan Irak hükümeti, bu vahim olay için Türk Silahlı Kuvvetleri'ni suçlamıştı.

Bir devlet kanalından yapılan bu suçlama dünyada da geniş yankı buldu. Türkiye'ye yönelik suçlamalar devam ederken Diyarbakır Barosu'da skandal bir açıklama yaparak Türk hükümetini suçladı.

Dünyanın ilk elektrikli uçağı havalandı Dünyanın ilk elektrikli uçağı havalandı

Bu paylaşıma tepki gösteren MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, Sakarya Barosu'na bir çağrı yaparak 'Diyarbakır Barosu'na cevap verecek misiniz?' dedi.

Sakarya Barosu da bir açıklama yaparak herhangi bir delil olmadan TSK'nın suçlanmasına tepki gösterdi.

Sakarya Barosu'ndan yapılan açıklama şu şekilde;

''20 Temmuz'da Irak'ın Duhok vilayeti Zaho bölgesinde Dışişleri Bakanlığımızca yapılan açıklamaya göre terör kaynaklı olduğu bildirilen saldırı sonucu hayatını
kaybedenlere Allah'tan rahmet, Irak halkına taziye ve başsağlığı diliyoruz. Bizim için muteber tek açıklama iş bu açıklama olup, hangi kurum tarafından yapıldığına bakılmaksızın başkaca yapılan hiçbir açıklamaya itibar etmediğimiz, açıklamayı yapanların henüz deliller toplanmadan, temel hukuk kaideleri görmezden gelinerek, saldırının Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirildiği yönündeki iddialarını ve TSK'nın hedef gösterilmesini kabul etmiyor, şiddetle kınıyoruz.''