Nurettin Eryılmaz

Bilecik'te fuhuş operasyonu Bilecik'te fuhuş operasyonu

Adapazarı ilçesi Çark Caddesinde uzun yıllardır kuyumcu olarak faaliyet gösteren Erkan T. isimli kuyumcuya altınlarını emanet eden vatandaşlar, büyük şok yaşadı. 

İddiaya göre, bayram öncesi "tadilat var" afişi asarak işyerini kapatan Erkan T., bayramdan sonra da işyerine "detay temizlik çalışması" bahanesiyle dükkanı açmadı.

Durumdan şüphelenen vatandaşlar, afişin arkasından vitrine baktıklarında vitrinde yığılı çok sayıda imitasyon bilezik gördü. Bayram sonrası kuyumcunun kapsına dayanan onlarca vatandaş ve toptan altın satan esnaf, kuyumcu Erkan T.'den alacaklarını almak üzere kuyumcu dükkanının kapısına dayandı. 

Kuyumcunun bürosunun önünde toplanan kalabalık, Erkan T. ile saatlerce gün boyu görüştü. Yapılan görüşmede Erkan T.'nin yeni bir işe girdiği, o işte yaşanan sorun nedeniyle altın ve parasının olmadığı, ödemeleri yapmak için ise 2 ay süre verilmesini istediği iddia edildi.

Ayrıca kuyumcu Erkan T.'nin ödeme sorununu çözmek için kaynak arayışını sürdürdüğü belirtilirken, arabasına ve evine tedbir konulduğunu öğrenildi. 

Yaşanan olayda yaklaşık 4 milyon liralık mağduriyet olduğu belirtilirken, 4 mağdurun Adapazarı Cumhuriyet karakoluna giderek şikayetçi olması sonrasında dolandırıcılık suçlamasıyla başlatılan soruşturma kapsamında kuyumcu Erkan T. gözaltına alındı. 

Doktor raporun alınmasının ardından asayiş şubeye götürülen kuyumcu Erkan T., işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

Olayın duyulmasının ardından mağdur sayısında artış olması bekleniyor. Polis ekiplerinin olayla ilgili geniş soruşturması sürüyor.

Kuyumcuya 200 gram altın veren Selma A. "Ben burayı bilmiyordum başkasının tavsiyesiyle buraya geldim. Ben mesela 200 gram altın verdim 8 gram altın alacaktım. Bir kere 4 gram aldım onu da getirdim veriyorum ama bir kâğıt var bunu senedi yok sepeti yok bilmiyorum da kafamda karıştı. Bu altınları istediğimiz zaman alabilecek miyiz dedim ihtiyacımız olur anında istedim diye vereceğim dedi. Tabii alabilirsiniz dedi. Altın olarak olmasa da para olarak vereceğim dedi. 2 ay mı 3 ay mı para aldım 4 gram ne kadar yapıyor 8 ila 9 milyar aldım. Burası böyle kapanınca yazmışlar tamir diye. Bizde tamir yapılıyor sandık. Açılacak diye sosyal medyaya yazmış ama açık değil burası. Toplandık geldik, vereceğim diyor bekliyoruz” diye konuştu.

Kuyumcu dükkanının önüne gelen iki kadında "Altınlarımızı almış gitmişler üç milyonluk vardı“ diye cevap verdiler.