İlk icazet merasimini 2019 yılında 72 hafızla gerçekleştiren bu başarılı okul, bu yıl 181 hafızın icazetini alacağı büyük bir organizasyon hazırladı.

21 Mayıs 2022 Cumartesi günü Serdivan Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleşecek olan bu icazet merasimine yoğun ilgi olacağı düşünülüyor.

Ayasofya'yı Kebir Camii Şerifi İmam-Hatîbi meşhur kâri Ferruh Müştuer' in Kur'an-ı Kerim tilavet edeceği merasime , Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül , Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, İl Müftüsü Hasan Başiş, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı’nın yanı sıra bürokrasiden ve sivil toplum kuruluşlarından üst düzey protokolün katılması bekleniyor.

Program, Hafızlık proje okulu öğrencisi Kur’anı Kerimi Güzel Okuma Yarışması’nda Türkiye derecesi olan Ömer Faruk Canbazlar ‘ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayacak. Yine bu okul öğrencilerinden Ezanı Güzel Okuma İl birincisi Bedirhan Buğra Koçak’ın Ezan, Hafızlık ve Kur’anı Kerimi Güzel Okuma Yarışmalarında birçok derecesi bulunan Mustafa Ensar Kahraman’ın Sela okumasının ardından okul öğrencilerinin Hoşneva Musiki Korosu şefi Ahmet Gencer eşliğinde ilahi dinletisi , sinevizyon gösterileri , icazet belgelerinin verilmesi ile devam edecek ve seyircilerin arasında yapılacak çekilişle son bulacak.

Okul yöneticisi Mustafa İnan, uzun süredir bu programa hazırlandıklarını, tüm halkımızın bu özel günde hafızlarımızın yanında olmalarını beklediğini ifade etti.

HAFIZLIK PROJE OKULU NEDİR?

Hafızlık Proje Okulları Örgün eğitim ve hafızlık eğitiminin birlikte yürütüldüğü okullardır. Öğrencilerin hazfızlık yapmak için okula ara vermedikleri ve sınavla alındığı bu okullar Türkiye'de sınırlı sayıda bulunuyor. Şehit Bülent Yurtseven Hafiz İho 2015 yılında başlatılan bu proje kapsamında açılan ilk beş okuldan biridir. Şu ana kadar 250'den fazla hafız yetiştiren bu başarılı okul ayrıca mezun verdiği her dönemde LGS'de Sakarya il birincisi oluyor. Öğrenciler hem hafızlıklarını tamamlayıp hem de LGS'de yüksek puanlar alabiliyor.

Proje liselerine ve nitelikli liselere yüksek puanlarla birçok öğrenci gönderiyor. 2021 LGS Sakarya il birincisi Meryem Kılıçaslan bu öğrencilerden biriydi. Sürekli başarılarla gündeme gelen bu okul adına yarışan Furkan Dımaoğlu geçtiğimiz günlerde yapilan Genç Muhafızlar Hafızlık Yarışması finalinde Türkiye 2.si oldu.

Sonuçları 16 Mayıs Pazartesi açıklanan Matematik olimpiyatlarında İbrahim Yiğit Kaya il birincisi oldu.

Okul Müdürü Mustafa İnan , ilimizdeki her beş öğrenciden birinin okulumuzu tercih etmesinden son derece memnun olduklarını , hem akademide hem de hafızlıkta başarılı olup Sakarya halkının okulumuza olan teveccühüne layık olmaya çalıştıklarını ifade etti.