Sakarya’da Milli İrade Sivil Toplum Kuruluşları üyeleri, Adapazarı Kültür Merkezi (AKM) önünde her hafta cumartesi günü yapılan basın açıklamalarını gerçekleştirerek İsrail'in saldırılarını bir kez daha protesto ettiler.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto için AKM önünde 19'uncu basın açıklamalarını gerçekleştiren Sakarya Milli İrade STK'ları, ellerinde pankart ve dövizlerle İsrail'in Filistin halkına yaptığı saldırıyı kınadı.

Grup adına bildiriyi okuyan İhsan Kutlu şu ifadeleri kullandı;

"Kıymetli Basın Mensupları, Sakarya Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ve Sakarya’nın Duyarlı Halkı,

Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: “...Muhakkak Allah'a kavuşacaklarını umanlar (şöyle) dediler: 'Nice küçük topluluk, daha çok olan bir topluluğa Allah'ın izniyle galip gelmiştir; Allah sabredenlerle beraberdir.' (Bakara Suresi, 249. Ayet)

İsrail güçlerinin yerle bir ettiği Gazze’deki Şifa Hastanesi’nin doktoru şöyle bir açıklamada bulunuyor: “Bu hastane yok edildi. Çünkü burası dışarıdaki insanlar için umuttu. Milletimizin direnişini kıramadıkları için ağlıyorum. Filistin güçlüdür ve bu durumda bile güçlü kalmaya devam edecektir.”

Siyonist İsrail’in Gazze Şeridi'ndeki katliamları 200 günden fazladır devam ediyor ve İsrail saldırıları altındaki Gazze'de Filistinliler en temel insani malzemelere ulaşmak için her gün mücadele veriyor.

Sakarya’nın Kıymetli Halkı
İnsan hakları; tüm insanların doğuştan itibaren sahip oldukları haklardır. Ancak İsrail’in insanlığa karşı işlediği suçlar söz konusu olduğunda “Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum” hallerine bürünülmektedir. Öyle ki, Birleşmiş Milletlere ait kurum ve personelin de hedef alındığı pek çok saldırı karşısında dahi somut bir tepki ve yaptırımın ortaya koyulamadığı görülmüştür.

Bugün Örgütlü kötülük organize olamayan iyiliği baskı altına almıştır.
Kötülüğün en örgütlü hali olan İsrail’in bölgede uzun bir geçmişten itibaren insan haklarına aykırı eylemlerde bulunduğunu dile getirmek gerekmektedir. İşgalci İsrail, geçen on yıllar süresince çoğu kadın ve çocuk olmak üzere on binlerce sivilin ölümüne, engelli hale gelmesine, özgürlüğünden mahrum bırakılmasına sebebiyet vermiştir.

Bu süreçte, yasaklı nitelikteki silahlarının kullanılması, evlerin, iş yerlerinin, hastanelerin, ibadethanelerin ve her türlü kamusal hizmet binasının ayrım gözetmeksizin bombalanması, insanların evlerinin ve mülklerinin gasp edilmesi, gıda ve su kaynaklarına ulaşımın kısıtlanması, Çocukların açık hedef haline gelmesi, öldürülmesi, kaçırılması, cinsel istismara maruz bırakılması, temel yaşamsal haklarının yanı sıra eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim gibi toplumsal haklarının da elinden alınması gibi insanlık dışı, soykırım suçları işlemiş, pek çok hukuka aykırı uygulama kayıt altına alınmıştır.

Tüm bunlar meydana gelirken uluslararası metinlerin bağlayıcılığı ve uluslararası örgütlerin pratikteki işlevselliğine ve meşruiyetine dair tartışmalar giderek artmıştır.

Üzgünüz, Kızgınız lakin yine de Umutluyuz. Çünkü
Tüm bunlar olurken dünyanın çeşitli bölgelerinden vicdan sahibi insanların mevcut duruma tepki gösterdiğini ifade etmek de gerekmektedir. Türkiye’de ve dünyanın birçok şehrinde; Hatta ABD’nin prestijli üniversiteleri de dâhil olmak üzere üniversite kampüslerinde Filistin destekleri giderek artıyor. Milyonlarca insan sokağa çıkıyor ve Gazze’ye destek amaçlı gösteriler düzenliyor.

Öğrencilerin Filistin'e destek olmak için düzenledikleri protestolar 'antidemokratik uygulamalarla engellenmeye çalışılıyor. Filistin’e destek açıklamasında bulunan öğretim görevlileri gözaltına alınıyor hatta ters kelepçeyle tutuklanıyor. Üniversite yönetimleri öğrencileri caydırmak için pek çok yöntem denese de ABD'nin dört bir yanında insanlar Filistin için ayakta.

ABD üniversitelerindeki eylemler Siyonistleri panikletiyor. Çünkü İsrail’in bugüne kadar mazlum olma iddiası çöküyor ve tüm dünyada siyonist vahşete karşı bir bilinçlenme yaşanıyor. Ülkemizde de birçok üniversitemizde bulunan öğrenci toplulukları ve üniversite yönetimleri ABD’nin öğrencilere yönelik uyguladıkları şiddeti kınayan açıklamalarda bulunuyorlar.

Bizler de Sakarya’dan tüm insanlara sesleniyoruz;
- "Bugün de İsrail, Gazze halkına 'Yaşama hakkın dahi yok.' diyor. İsrail sadece Filistinlileri öldürmüyor, uluslararası hukuku da öldürüyor. Biz Filistinlilerin haklarını savunmanın tüm dünyanın görevi olduğunu düşünüyoruz." Dünyanın gözü önünde gerçekleşen bu hadiseler sadece Gazzelileri ilgilendiren bir mesele değildir. Aksine konunun tüm insanlık için gündemde tutulması gerektiği ifade edilmelidir.
- "Filistinlilere karşı devam eden zulüm ve katliam da ırkçılığın bir sonucudur." Modern dönem firavunlarını görmek isteyen hiç uzağa gitmesin, son 205 gündür 35 bin Filistinliyi acımasızca katledenlere baksın.
- Bu zulüm devam ederken hiç kimse bizden soykırıma sessiz kalmamızı beklemesin.

Türkiye Ak ve Gençlik Ocakları Genel Başkanından üst düzey ziyaretler Türkiye Ak ve Gençlik Ocakları Genel Başkanından üst düzey ziyaretler

- “Duamız şudur; Ya Rabb, Kahhar ismi şerifin hürmetine bu zalimleri kahru perişan eyle.” Bizler “Gazze’deki katliamı, dünyanın sağır kulaklarına duyurmak için işgal ve zulüm bitene kadar burada olacağız…” Rabbim bizleri ve evlatlarımızı kendi yolundan, zalimin karşısında olmaktan, Kudüs ve Mescid-i Aksa bilincinden ayırmasın.
Değerli Basın mensupları, Sakarya’nın kıymetli halkı; Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyoruz."

E8C717Be 5072 4F05 A62C Fa3C501B37E436221D11 3C49 4D57 Bd9B 5Ad2B3Cf9A63Aa1Be875 014D 4499 9264 Af30131Da1Ee9Aa6C733 F38E 4729 9C29 D8971Daf570B22E51B71 F0F8 4D3C 84F6 Df53455F310C