Bağımlılıkla mücadelede öncü kuruluşlarımızdan olan Yeşilay ile Sakarya Üniversitesi arasında güçlü işbirliği gelişiyor. 15 Nisan 2024 tarihinde Sepetçiler Kasrında Sakarya Üniversitesi’nin akademisyen ve yöneticileri, Yeşilay’ın üst düzey yöneticileri ile bir araya geldi. Toplantıya Sakarya Üniversitesi adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özer Köseoğlu, Yeşilay Sakarya Şubesi Başkanı ve Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Genç, Bağımlılık Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hasan Hüseyin Taylan, Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sümeyye Derin, Sosyal Hizmet Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Zahid Kara ve Genel Sekreter Yardımcısı Bülent Türkmen katıldı.

Toplantıda Yeşilay Genel Müdür Yardımcısı Egemen Akyüz ve Yeşilay yöneticileri tarafından Yeşilay’ın yurt içi ve yurt dışında yürüttüğü faaliyetler hakkında bir sunum gerçekleştirildi. Ardından Sakarya Üniversitesi ile Yeşilay arasında oluşturulabilecek potansiyel işbirliği ve ortaklıklar değerlendirildi.

Toplantıda konuşan Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özer Köseoğlu, Yeşilay ile Sakarya Üniversitesi arasında çok önemli faaliyetler ve projelerin hayata geçirileceği bir işbirliği sürecine başlandığını ifade etti.

Geleceğin girişimcileri G-Fast sahnesinde parladı Geleceğin girişimcileri G-Fast sahnesinde parladı

7 Mayıs 2024 tarihinde ise Yeşilay Genel Müdür Yardımcısı Egemen Akyüz öncülüğünde bir heyet Sakarya Üniversitesi’ne çalışma toplantısı için ziyarette bulundu. Ziyarette ilk toplantıda konuşulan konular somut hale getirildi ve bir yol haritası çıkarıldı. Toplantıda konuşan Prof. Dr. Özer Köseoğlu Yeşilay ve Sakarya Üniversitesi arasında kapsamlı işbirliğini içeren bir protokol hazırlandığını, iki TÜBİTAK 3005 proje başvurusu yapılması konusunda Bağımlılık Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin görevlendirildiğini ve akran eğitimi programı hazırlanması için çalışmalar başlatılmasına karar verildiğini ifade etti. Ayrıca, Yeşilay’ın da desteğiyle dumansız kampüs konusunda Sakarya Üniversite’sinde pilot uygulama başlatılmasının ve yıl sonuna kadar Esentepe Kampüsünde dumansız kampüs uygulamasına geçilmesinin planlandığını belirtti. Bu girişim ile birlikte Türkiye’de dumansız kampüs standartlarının oluşturulmasında önemli bir adımın da atılmış olacağını söyledi.

Yeşilay Genel Müdür Yardımcısı Egemen Akyüz, Sakarya Üniversitesi’nin topluma katkı ve sürdürülebilirlik alanlarında önemli işler başardığını ifade ederek dumansız kampüs ve bağımlılıkla mücadele konusundaki çalışmalarını tebrik etti. Akyüz, Sakarya Üniversitesi’nde bağımlılık konusunda bir üniversite ortak dersinin açılmasına, ortak projeler hazırlanmasına ve

bağımlılıkla mücadelede güçlü bir işbirliğinin geliştirilmesini destekleyeceklerini ifade etti. En kısa zamanda kurumlar arasında hazırlanan işbirliği protokolünün imzalanarak hayata geçeceğini belirtti. Yeşilay heyetinin ziyareti öğlen yemeğinin ardından yapılan kampüs turu ile sona erdi.