HALK54

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Volkan Toker, son dönemde sağlık çalışanları için yapılan iyileştirmelere Veteriner Hekimlerin dahil edilmemesine tepki gösterdi. Toker, "Veteriner Hekimler olarak kamunun üvey evladı muamelesi görmeye devam ediyoruz" dedi.

Toker, yaptığı açıklamada, "Son zamanlarda Sağlık Bakanlığı ve ilgili komisyonlar tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan, Hekimlerin emeklilik göstergesinin 6400'e yükseltilmesi konusundaki açıklamalar ve ardından teknik sınıfa mensup olan mühendislerin maaşlarının ve özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik çalışmaların Meclis'e geldiğini tüm kamuoyu ile birlikte öğrenmiş bulunmaktayız. Veteriner Hekimler olarak Tek Sağlık çatısı altında mesai arkadaşlarımız olan Hekimlerin ve yine çalışma hayatında mesai arkadaşımız olan Mühendislerin özlük haklarında, maaşlarında yapılan bu iyileştirmeleri onlar adına mutluluk duyarak izlemekteyiz.

Vatandaşın resmi plaka tepkisi Vatandaşın resmi plaka tepkisi

Fakat biz Veteriner Hekimler olarak kamunun üvey evladı muamelesi görmeye devam etmemizden oldukça rahatsızız ve artık ülkemizde siyasilerin ve bakanlık yetkililerinin sesimizi duymasını istiyoruz. Veteriner hekimler olarak taşıdığımız hekim ünvanıyla yüzlerce zoonoz hastalıkla mücadele edip hayvan ve insan sağlığını garanti altına almak, sağlıklı hayvansal gıdaların sofralarınıza ulaşmasını sağlamak, yeni pandemi süreçlerinin yaşanmasını engellemek için sahada, kliniklerde, mezbahalarda, bakımevlerinde ve laboratuvarlarda çalışmaya devam ederken Sağlık Sınıfında sayılmamanın ve bu sınıfın özlük haklarından yararlandırılmamızın dışlanmışlığını yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü'nün yeniden açılmasını talep etti

Toker, 1935 yılında imzalanan Uluslararası Cenevre Veteriner Hekimliği Anlaşması'nın ardından 1937 yılında Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü'nün kurulduğunu, ancak 1985 yılında bu kurumun kapatıldığını hatırlattı. Toker, "Teşkilatın kapatılmasından itibaren Veteriner Hekimler kamuda öksüz kalmıştır ve o günden sonra hak kayıpları yaşamaya başlamıştır. Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü'nün kapatılmasından sonra ülke hayvancılığında gerileme başlamış, zoonoz hastalıklarla mücadelede veteriner hekimlerin etkili ve acil müdahale etme yetileri bürokratik işlemlerin uzunluğu nedeniyle aksamaya başlamıştır. Bu aksama ülke hayvancılığı ve toplum sağlığı için büyük bir risk oluşturmaktadır." dedi.

Toker, son günlerde Meclis'e gelen yasa tasarılarında Hekimler için yapılan değişikliklerde Sağlık Bakanlığı bünyesinde olmadıkları için, mühendisler için yapılan iyileştirmelerde de Teknik Sınıfa dahil olmadıkları için düzenlemelerin dışında bırakıldıklarını belirterek, "Bizler artık Devletimizin yöneticilerinden, siyasetin tüm makamlarından ve Türkiye Büyük Millet Meclisimizdeki milletvekillerinden Veteriner Hekimlere dair kanuni düzenlemelerin bir an önce yapılmasını, Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü'nün bir an önce yeniden açılmasını ve Veteriner Hekimlerin bir an önce hak ettikleri gibi Sağlık Sınıfına dahil edilmesini talep ediyoruz. Artık kamunun üvey evladı muamelesi görmek istemiyoruz." diye konuştu.