Yıllardan bu yana tarikat ve cemaatlerin yapılandığı en önemli merkezlerden biri olarak bilinen Sakarya, son zamanlarda yine tarikatler ve bunlara bağlı adreslerde yaşananlarda gündeme geliyor.
Kendisini Uşşaki tarikatının lideri olarak tanıtan ve "Fatih Nurullah" adını kullanan Eyüp Fatih Şağban isimli kişinin, Akyazı'daki sözde dergahında müridinin 12 yaşındaki kızına cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıkmış, Şağban tutuklanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde de Hiranur Vakfının kurucusu Sapancalı Yusuf Ziya Gümüşel'in kızını 6 yaşındayken müridi Kadir İstekli ile "evlendirdiği" ve istismar olaylarının bir kısmının Sapanca'da geçtiği gündemi sarsmıştı.
Sapancalı "hoca" Yusuf Ziya Gümüşel ve "damadı" Kadir İstekli de tutuklanmıştı.

Ve Sakarya, ne yazık ki tarikat bağlantılı skandal iddiasıyla yine gündeme oturdu.

Haberalternatif.com'dan Celal Eren Çelik; Pamukova'da faaliyet gösteren bir derneğin yurt olarak kullandığı binada yaşları 8-10 arasında değişen kız çocuklarını haftada 5 gün yatılı tuttuğu, zorunlu eğitim kapsamındaki ilk 8 sınıfa gitmesi gereken çocukların okula gönderilmediğini yazdı.

Gazeteci Celal Eren Çelik'in " İstanbul merkezli Darul Erkan derneği" olarak lanse ettiği derneğin, Pamukova ilçe merkezinde Pamukova Dar'ul Erkam İlim ve Gençlik Derneği olarak faaliyet gösterdiği öğrenildi.
Söz konusu derneğin, gazeteci Çelik'in kast ettiği bağlantısı hakkında ise bilgi edinilemedi.

Celal Eren Çelik'in haberine göre; yaşları 8 ila 10 arasında değişen kız çocuklarının yurttan çıkartılmadığı belirtilirken, çocukların eylül ayından bu yana kayıtlı oldukları devletin resmi eğitim veren okullarına da hiç gönderilmedikleri ileri sürüldü.

Derneğin çocukların yurtta kalmaları karşılığında ailelerden 500 TL ile 1000 TL arasında değişen miktarda ücret aldığı belirtiliyor.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İNCELEME BAŞLATTI
Söz konusu haber özellikle muhalif basında yer alırken, sosyal medyada da çok sayıda paylaşım yapıldı.

Medyabar'ın haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı haberler ve sosyal medya paylaşımlarının ardından inceleme başlattı.
Bakanlık, Sakarya'da teşkilatını olayı incelemek için görevlendirdi.

EVİNE GİDEN KIZ ÇOCUĞU TÜM KOT PANTOLONLARINI YIRTMIŞ
Celal Eren Çelik'in haberinin devamında şu bilgiler yer aldı. Öte yandan haftanın 5 günü derneğin yurdunda kalan çocuklarda belirgin “değişimler” gözleniyor. Örneğin "derneğin" yurdunda kalan bir kız öğrencinin hafta sonu evine geldiğinde evdeki tüm kot pantolonları kestiği bunun da dernek yurdunda verilen koyu İslami eğitimin sonucu olduğu ifade ediliyor.

Toyota CEO'su Akio Toyoda görevini bırakıyor Toyota CEO'su Akio Toyoda görevini bırakıyor

ÇOCUKLARIN YAKINLARI ENDİŞELİ
Derneğin yurdunda kalan kız çocuklarından birisinin dayısı ve dedesi ise konuyu hem CİMER’e hem de Sakarya Pamukova Kaymakamlığı’na verdikleri şikayet dilekçeleri ile resmi kayıtlara da geçirmiş durumdalar.

ŞİKAYET DİLEKÇELERİ
İşte devletin kayıtlarına giren Darul Erkam “derneğinin” kız çocuklarını yurtlarında tutması ile ilgili CİMER ve Sakarya Pamukova Kaymakamlığı’na iletilen o şikayet dilekçeleri:

as2as