Sema Bozkaya

14 Şubat Dünya Sevgiler Günü, Sakarya ve tüm yurtta büyük heyecanla kutlanıyor. Çiçeklerde, kuyumcularda hediyelik eşya mağazalarında sevgililer günü alışverişi yoğunluğu yaşanıyor.

Adapazarı Çark Caddesi ve Dar Sokakta sevgililer günü alışveriş hareketliliği yaşanıyor. En çokta çiçekçilerde buketler hazırlanıyor. Gül desteleri ve gül sayısı yüksek sayıda buketler hazırlanarak sevginin ifadesi olan not yazılarak çiçek buketleri adreslere götürülüyor.

Uluslararası bahçe çiçekçilik işletmecisi Zeynep Özbahçeli Kaya, "Yoğunluk bugün genel olarak gül de oluyor. Onun dışında renkli çiçeklere de fazla talep oluyor. Yeni çıkan teraryumlarımız ve fanuslarımız var bunlarda çok talep görüyor. Yoğunluğumuz öğleden sonra başlar akşam saat 21:00’ e kadar devam eder. Ayıcıklarımız da var. Müşteri nasıl tercih ederse biz onların isteklerine göre hediyesini hazırlıyoruz. Çiçek fiyatları geçen seneye oranla baya zamlandı. Mesela gülün adedi şu anda 70 TL. Biz çiçekleri açık artırma usulü ile satın alıyoruz. Mevsimsel olarak da değişiyor. Açık artırmayla belirlenen fiyatlarla da değişiyor. Bu da aslında arz talep meselesi, ne kadar çok talep olursa o kadar çok fiyatlar yükseliyor. Bütün çiçekçiler şimdi sevgililer günü olduğu için fazla çiçek alıyor. 

Fiyatlar o şekilde de yükseliyor.  Çiçekleri borsadan açık artırmayla alıyoruz. Haftanın 3 günü mezat kuruluyor. Pazartesi, Çarşamba, Cuma mesela bir demet gülü misal veriyorum bin liraya alıyorsak Çarşamba günü gittiğimizde bazen bin 400’e kadar çıktığını görüp o civarlarda satın alıyoruz. Hazırladığımız bir gülden örnek verecek olursak kutusu, kurdelesi içindeki çiçekleriyle beraber fiyatı 100 TL bu standart bir ürün aslında genel olarak müşteriler bu tarz tercih ediyor. Müşterilerin gülün adedinin fazla olmasını isterse buket şeklinde güllerimizde var. 

Haniye’nin oğulları ve torunları için gıyabi cenaze namazı kılındı Haniye’nin oğulları ve torunları için gıyabi cenaze namazı kılındı

Müşterilerin taleplerine göre cevap veriyoruz. İnternet üzerinden sipariş alabiliyoruz. İnstagram üzerinden Whatsapp üzerinden müşterilerimiz bize yazıyor. Fotoğraf gönderiyoruz, beğendikleri talep ettikleri çiçekleri adrese teslim yapıyoruz. Siparişlerin üzerindeki notları bazen biz yazıyoruz bazen de müşterilerimiz yazıyor. Not kâğıdı bastırdık üzerinde ‘Sevgililer günün kutlu olsun’ yazıyor. Yazı yazmak istemeyen müşterilerimiz için kullanıyoruz. Daha özel sözler yazmak isteyen müşterilerimiz oluyor onlara kâğıt kalem veriyoruz. Onlar kendileri notlarını yazıyorlar biz de onu zarflayıp çiçek buketinin üzerine yerleştiriyoruz. “ diye konuştu.