Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 üniversiteye rektör atadı. Karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Söz konusu atamaların 2547 sayılı Kanunun 13'üncü ve 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2'nci, 3'üncü ve 7'nci maddeleri gereğince yapıldığı belirtildi.

Bu doğrultuda Sakarya Üniversitesi’nde önemli görevlerde bulunan ve akademik camianın yakından tanıdığı Prof. Dr. Naci Çağlar, Bursa Teknik Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Arif Karademir'in yerine atandı. 

Naci Çağlar Kimdir?

Sakarya'da öğrencilere ücretsiz yemek verilecek! Hazırlıklar tamamlandı Sakarya'da öğrencilere ücretsiz yemek verilecek! Hazırlıklar tamamlandı

1968 yılında İstanbul Bakırköy’de doğmuş olan Naci Çağlar, 1987 yılında İstanbul’da lise eğitimini, 1993 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Sakarya Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde Lisans eğitimini, 1995 yılında Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği EABD’da Yüksek Lisans eğitimini ve 2002 yılında Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği EABD’da Doktora eğitimini tamamlamıştır. 1993 yılında Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde araştırma görevlisi olarak göreve başlayan Naci Çağlar aynı bölümde 2002-2011 yıları arasında Yardımcı Doçent, 2011-2016 yılları arasında Doçent olarak görev yapmış ve Profesörlüğünü 2016 yılında almıştır. Prof. Dr. Naci Çağlar, 2003 ve 2011 yıllarında İngiltere Aberdeen Üniversitesi, 2015-2016 yıllarında Amerika Ohio State Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur.

YÖK ÜAK Etik Kurul üyesi, TÜBİTAK BİDEP Danışma Kurulu üyesi, ÖSYM Sakarya İl Koordinatörü, Fen Bilimleri Enstitü Müdürü, SAÜ Senato Üyesi, SAÜ Yönetim Kurulu Üyesi, Sakarya Teknokent Yönetim Kurulu Üyesi, Bölüm Başkanı, Sakarya Üniversitesi Mezunlar Derneği Başkanı, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı olarak görev yapmıştır. Prof. Dr. Naci Çağlar, Betonarme Yapılar, Deprem, Yapı Mekaniği, Depreme Dayanıklı Yapı Tasarımı, Mevcut Betonarme Binaların Deprem Performansı, Sonlu Elemanlar, Yapay Sinir Ağları alanlarında çalışmaktadır. Prof. Dr. Naci Çağlar çok sayıda ulusal ve uluslararası düzeyde akademik makaleler yayımlamış, birçok bilimsel projelerde araştırmacı ve yürütücü olarak görev yapmıştır. 

Profesör Çağlar, Bursa'ya atanmadan önce Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektör Yardımcısı olarak görev yapıyordu. Prof. Dr. Naci Çağlar evli ve dört çocuk babasıdır.