Hüseyin Cumalı

Türkiye’ye sınır bölgelerinden kaçak yollarla giren ve Sakarya, Kocaeli, Bilecik ve Balıkesir'de iş yerlerinde kaçak olarak çalışan yabancı uyruklu şahıslar ile bu şahısları çalıştırmak suretiyle maddi menfaat elde eden organizatörlere yönelik Planlı Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile ilgili Geyve Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Başlatılan soruşturma kapsamında Sakarya İl Jandarma Komutanlığı harekete geçti.

Jandarma fiziki ve teknik takiplerle birlikte elde ettiği bilgilerle birlikte 7 Subay, 26 Astsubay, 6 Uzman Jandarma, 62 Jandarma Uzman Çavuş ve 101 personelle birlikte operasyon düğmesine bastı. Sakarya’nın Adapazarı, Kaynarca, Geyve, Pamukova ve Taraklı ilçelerinden sabahın ilk ışıklarıyla ekipler eş zamanlı baskınlar yaptı.

Daha önceden belirlenen adreslerdeki şüphelilerin kaçmaması için jandarma geniş çevre güvenliği alırken, Adapazarı’ndaki bir apartmanda 14 şüpheli yakalandı. 

Bilecik'te fuhuş operasyonu Bilecik'te fuhuş operasyonu

Yapılan baskınlarla diğer ilçelerde de sürerken, 13’ü göçmen kaçakçılığı yaptığı ileri sürülen organizatör, 18’i çeşitli işyerlerinde kaçak olarak çalışan düzensiz göçmen olmak üzere toplam 39 şüpheli gözaltına alındı.

Sağlık kontrolü sonrasında şüpheliler jandarmaya getirildi ve haklarında Genel Bilgi Toplama (GBT) ve inceleme başlatıldı. Yapılan inceleme sonrasında şahıslardan 8'i serbest bırakıldı.

Gözaltına alınan toplam 39 şüpheliden 31’i haklarında adli ve idari işlem başlatıldı. 

Ülkeye kaçak yollarla giren göçmenlerin iş yerlerinde kaçak çalıştırarak haksız kazanç sağladıkları öğrenildi.