Nadir Kurtulan

Sakarya halkı, İsrail'in Gazze'yi işgali ve uyguladığı zulmü protesto etmek amacıyla Filistin'e Destek Platformu'nun düzenlediği 'Filistin'e Özgürlük için Yürü' sloganıyla Millet Bahçesi'nde buluştu.

Filistin'e destek vermek üzere gerçekleştirilen yürüyüş, Millet Bahçesi'nde toplanan kalabalıkla başladı. Sakaryalı vatandaşların ellerinde Filistin bayrakları ve atkılarıyla katıldığı destek yürüyüşüne Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın yanı sıra AK Parti Sakarya Milletvekilleri Ali İnci, Çiğdem Erdoğan Atabek ve Murat Kaya,AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, Memur-Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Yusuf Alemdar, MHP Eski İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, ilçe belediye başkanları katılım gösterdi.

Sakarya protokolü üzerinde "Ayağa Kalk Sakarya! Filistin'e özgürlük için yürüyoruz" yazılı pankartı tutarak vatandaşlarla "Filistin'e özgürlük" ve "Kahrolsun İsrail" sloganları eşliğinde Dar Sokak başına kadar yürüdü. 

Millet Bahçesi'nden başlayan yürüyüş, Dar Sokak son buldu. Yürüyüş sonunda Sakarya protokolü, Dar Sokak başında bulunan otobüsün üzerinden açıklamalarda bulundu. 

Hak-İş Konfederasyonu İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Mesut Gökdemir "Bugün Sakarya’da Siyonist İsrail’in yaptığı işgali lanetlemek ve Filistinli kardeşlerimizi desteklemek üzere buradayız. İslam aleminin kanayan yarası, insanlığın utanç tablosu oldu Kudüs. Kudüs Müslümanlar için varoluş meselesidir. Samimiyettir. Unutmamaktır. Ümmet olmak veya olamamaktır. Sakarya olarak kardeş Filistin halkının işgale karşı direnişini destekliyoruz" dedi.

AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, "Biz kısık sesleriz. Minareleri sen ezansız bırakma Allah’ım. Müslümanlıkla yoğurulan yurdu Müslümansız bırakma. Bugün bu güzel organizasyonu yapan heyete derin bir teşekkür ediyorum. Karadan aydınlık elbette gelecek. 75 yıldır kardeşlerimizin acı çekmediği günler gelecek. Filistin hepimizin göz bebeği, Gazze bizim kalbimiz. Gazze’de 16 binden fazla sivil öldü. Çoğu kadın ve bebek. Binlerce insan ailesini kaybetti. Başka bir coğrafyada kan aktığında biz Müslümanlar olarak onların yanında dururken Müslüman coğrafyasında olduğunda bu zulme herkes sustu. Sakarya bir başkadır, burada da olduğu gibi. Sakarya’dan tüm Türkiye’ye selam olsun. Tüm Türkiye’ye de bir başlangıç olsun. Canlarımız, kardeşlerimiz sizlerin yanlarındayız. Buradan tüm dünyaya sesleniyoruz. İsrail bir terör örgütüdür. İsrail’in eli kanlıdır"  ifadelerini kullandı.

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Filistin’deki savunmasız kadınlara ve çocuklara soykırım uygulayan İsrail'i lanetlemek için burada olan onurlu ve şerefli Sakaryalıları selamlıyorum. Dirensek de direnmesek de öldürüyorlar. Selahaddin Eyyubi’nin yiğitliği üzerinize olsun. Gözlerimizin önünde soykırım yaşanıyor. Uçaklarla ve füzelerle orada bir katliam gerçekleştiriyor. Korkunç bir sansür ile hakikati sansür ediyorlar. Batının emperyalistleri toplanmış tarihin en büyük vahşetini yaşatıyorlar. Gazze'de ölüm kusuyorlar. 6 binden fazlası çocuktan oluşuyor. Uluslararası kurumlar devletler susarken, Sakarya'da ki gibi dünyadaki herkes direnişe sahip çıkıyor. Bugün artık her yer Filistin, Gazze ve Kudüs. BM'nin görevi masumları korumak. Konu Filistin olunca ilkeler çöpe gidiyor ve hak adalet kavramları Filistin'i kapsamıyor. İsrail'e ABD'ye çağrıda bulunuyoruz. Çare biziz, umut biziz. Sakarya'nın yiğit insanları. Alışverişte nefsimizi değil, yüreğimizi dinlemeliyiz. Bizim için İsrail bir terör örgütüdür. Eğer dünya terörist arıyorsa İsrail'dir. Bütün meydanlardan sesi yükseltmeye devam edeceğiz. Devamlı Siyonizm’i ve katilleri bağırmaya devam edeceğiz. Katil İsrail, Soykırımcı ABD, döktüğünüz kanda boğulacaksınız. Bin yılda geçse soykırım ile anılacaksınız. Mazlumun ahı sonunuz olacak. Direniş ve insanlık kazanacak. Sakarya'da ki insanlık onuru Siyonizm'i yenecek." şeklinde konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Aziz kardeşlerim. Saygıdeğer Sakaryalılar, hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum. Rabbimiz buyuruyor ki, İçinizden kötülüğü men eden bir ümmet oluşsun. O kötülük ile mücadele eden ümmet burada, sizsiniz. Nerede bir kötülük varsa onunla mücadele edeceksiniz. Burada gerçekleri haykırarak, insanlığa doğruları söyleyerek kötülükleri ortadan kaldırmaya devam edeceğiz. Kalbimiz Filistin diye çarpıyor. Kalbimiz ile olan vazifemizi de yerine gerçekleştirmiş oluyoruz. Müslümanların merhameti 70 yılında Yahudileri kurtardı. Birçok tarihte Müslümanlar Yahudileri ve Hristiyanları katliamdan kurtarmıştır. Siz Yahudiler, Hristiyanlardan kaçtınız Müslümanlara sığındınız. Katil İsrail'i durdurmak için vicdanınızı harekete geçirin. Sizler de bu zulme dur deyin. Dualarımızla ve kalbimizle Sakarya'da zulme engel oluyoruz. Öyle bir amin diyelim ki seslerimiz göklere yükselsin" dedi

F39Eeb49 6936 4E1F Ab25 21Ae0984B653D330237A Ce7C 4C5A 8F56 1A637A1F9C44342Df4C4 0365 4E02 922D D3A37F248Da48D8C1Dd1 B265 4475 A1C6 3B930Cd749210F755F6F 0F6C 47C6 86E1 758D300Db729

B6C0B6Bd F12F 4651 994E 6D423D98E2150Cb5B765 1Ceb 4A66 B84E B742Ba1581F5

Wr4Y

23R235

Wsegw-6Ergg-1

W3T23TEwt4EtE4Y4Y