Ramazan Bayramı'nı eda eden vatandaşlar, Kurban Bayramı'na hazırlık yapmaya başladı. Kırmızı et fiyatlarının her geçen gün daha da arttığı Türkiye'de kurban almakta zorlanan vatandaşlar, konu hakkında yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan almak için ahırların ve besi çiftliklerinin yolunu tutan vatandaşlar fiyatlar hakkında araştırmalarını sürdürüyor. 

Sakarya Besiciler ve Tavukçular Esnaf Odası Başkanı Halit Karaduman, Türkiye'de yaşanan kırmızı et zammı hakkında da önemli açıklamalarda bulundu.Oda başkanı açıkladı! Kurbanlık hisseleri ne kadar? İşte Sakarya'da kurbanlık hayvan fiyatları

"ÖZEL SEKTÖR 4 DOLARA HAYVAN GETİRİRKEN, BAKANLIK 6 DOLARA GETİRMEYE BAŞLADI"

Sakarya Besiciler ve Tavukçular Esnaf Odası Başkanı Halit Karaduman, "Bundan 3-4 ay önce özel sektörler 3,9-4 dolara ithal hayvanlar getiriyordu. Maalesef bakanlık Et ve Süt Kurumu olarak 'biz getireceğiz' dedi. Biz bakanlıktan kilogram fiyatlarının 3,5 cent yapmasını bekliyorduk. Bakanlık 6 dolar açıklaması yaptı. Tarım Bakanlığı'nı ve Et ve Süt Kurumu'nu ticaret haneye döktüler. Bu da üreticiyi ciddi manada üzdü. Asıl fiyatların artışı buradan kaynaklandı." dedi.

"KURBANLARIN EN KISA ZAMANDA ALINMASINI TAVSİYE EDİYORUZ"

Mavi Durak'ta gerginlik Mavi Durak'ta gerginlik

Sakarya'da bulunan kurbanlık hayvan sayısı hakkında da bilgilendirmelerde bulunan Karaduman, "Sakarya'da kurban olarak hayvan varlığımız yeterince var. Şu an bir sıkıntı yok çok şükür. Tüketicinin en kısa zamanda kurbanlarını veya hisselerini almalarını tavsiye ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"23-25 KİLO ARASINDA ET VERİYOR"

Büyükbaş hayvanlarının hisse fiyatlarının 16 bin liradan başladığını açıklayan Halit Karaduman, "Hayvan hisse fiyatlarımız 16 bin ila 30 bin TL arasında. İkişer bin liradan 5'er kilo farkla 16-18-20-22-24-26-28 ve 30 şeklinde gidiyor. 16 bin liralık hisse 23 ila 25 kilo arasında et veriyor. 30 bin liralık olan hisselerde 60-65 kilo et veriyor." diyerek konuşmalarına devam etti.

"DİŞİ HAYVAN KESİMİ VE SATIŞI KESİNLİKLE YAPMAYALIM"

Kurban Bayramı dolayısıyla dişi hayvan alınmasını ve satılmasını yanlış bulan Karaduman, "Dişi hayvan kesimini ve satışını kesinlikle yapmayalım diye üyelerimize ve üreticilerimize söylüyoruz. Tabi ki, ister istemez kesiliyor veya satılıyor. Biz bundan taraf değiliz. Bir inek veya bir düve bir fabrika niteliğindedir. Üretim yapmadığımız sürece, bizim dışa bağımlılığımız devam edecek. Bizim bir an önce üretimimize geçmemiz lazım. Sizlerin aracılığıya buradan bakanlığa, yetkililere seslenmek istiyorum. Köye Dönüş Projesi'ni gerçekleştirmemiz lazım. Gerekirse genç yetiştirici arkadaşlarımıza dişi hayvan, düve verilmesi ve bu verilen hayvanların üretime kazandırılması lazım." şeklinde konuştu.

"NORMALDE BÜYÜKBAŞ HAYVAN KÜÇÜKBAŞ HAYVANDAN PAHALIYDI"

Küçükbaş hayvanda yaşanan fiyat artışlarını da değinen Karaduman, "Normalde, Türkiye'de büyükbaş hayvan küçükbaş hayvandan daha pahalıydı. Şu an da küçükbaş hayvan büyükbaşın üstüne çıktı. Küçükbaş kurbanların ise 15 bin liradan başlayıp 30 bin liraya kadar çıkacağını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

"ET FİYATLARINA GELEN ZAMLARIN EN BÜYÜK SEBEBİ"

Kırmızı et fiyatlarında yaşanan zamların nedenini belirten Karaduman, "Et fiyatlarına gelen zamların en büyük sebebi ithalatın 6 dolara açılmasıdır. Üretici kalmadı. Maliyet fiyatları arttı. Ben yaklaşık olarak 4 yıl önce önlem alınmazsa et fiyatları bin lira olacak demiştim. Bu durumun önüne ancak üretimle geçebiliriz." diyerek konuşmalarına son verdi.

Medyabar