Sakarya Üniversitesi (SAÜ) kampüsünde gerçekleştirilen etkinlikte, Azerbaycanlı, Türkmenistanlı, Kırgızistanlı ve Kazakistanlı öğrenci toplulukları açtıkları stantta yöresel ürünlerini tanıttı.

Törende konuşan Vali Yaşar Karadeniz, Nevruz’un baharın başlangıcını müjdelediğini, bolluğun ve bereketin simgesi olduğunu söyledi.

Binlerce yıllık köklü geçmişiyle Nevruz Bayramı’nı kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Karadeniz, “Nevruz, yüzyıllardır yaşatıldığı bölgelerde kardeşlik bağlarını pekiştiren halkı bütünleştiren ve yeni bir baharı coşkuyla yaşatan en önemli günlerimizdendir. Tarih boyunca ortak bir kültürü, medeniyeti yaşatan milletimiz, sevinçte de kederde de kader birliği yapmış, yaşadığımız her türlü güçlüğü ve zorluğu birlik ve beraberlik içinde aşarak birbirlerine sarsılmaz bağlarla kenetlenmiştir.” ifadelerini kullandı.

Vali Karadeniz, Nevruz Bayramı’nın tüm insanlığa sevgi, barış ve kardeşlik getirmesini temenni etti.

Dev balığı yakalayınca deliye döndüler: “Kocaman, bu canavar” Dev balığı yakalayınca deliye döndüler: “Kocaman, bu canavar”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Süleyman Acar da geçmişten günümüze en köklü bayram olan Nevruz’un iyiyi, güzeli ve mutluluğu sembolize ettiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamza Al ve protokol üyeleri, demir dövdü. Yabancı öğrenci toplulukları dans gösterisi sunduğu ve şiirlerin seslendirildiği etkinlikte, katılımcılar yakılan nevruz ateşinden atladı. Ayrıca Nevruz dolayısıyla protokol üyeleri kampüs alanına fidan ekti.

Programa, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Thumbnail D S C 2888 LargeThumbnail D S C 2877 LargeThumbnail Dsc 2870 (Large)Thumbnail Dsc 2757 (Large)Thumbnail Dsc 2729 (Large)Thumbnail Dsc 2691 (Large)Thumbnail Dsc 2590 (Large)Thumbnail Dsc 2483 (Large)Thumbnail Dsc 2328 (Large)Thumbnail Dsc 2431 (Large)