Sakarya'da yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala servis ücretlerine en az yüzde 30 zam bekleniyor. 

Yaz tatilinin sonuna yaklaşırken okul harcamaları gündeme gelmeye başladı. İlk zam sinyali ise okul servislerinden geldi.

İşçi ve işverenden gelir vergisi talebi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup gönderdiler İşçi ve işverenden gelir vergisi talebi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup gönderdiler

YÜZDE 30 ZAM TALEBİ
Sakarya Otobüsçüler ve Servis Araçları Esnaf Odası tarafından öğrenci servisleri için yüzde 30 zam talep edildi. Okul servisi ücretleri, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısıyla belirlenirken, ücret belirlenme aşamasında çeşitli maliyet kalemlerindeki artışlar dikkate alınıyor. Konu ile ilgili Sakarya Otobüsçüler ve Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Cevat Demir Sakarya Yenihaber’e açıklamalarda bulundu.

“HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”
Ekonomik koşullar göz önüne alındığında servis maliyetlerinin arttığını söyleyen başkan Demir, “İstanbul servis araçlarına yüzde 40 zam talep etti ama daha yürürlüğe girmedi. Temmuz ayında asgari ücrete yapılan yüzde 30 dolayındaki zam maliyetlere ve sigortalara dahil olmak üzere hepsine yansıyor. Bir de araç sigortaları biz de periyodik olarak artık eskisi gibi yılda bir değil. Periyodik olarak günlük ve aylık olarak zam geliyor. Amortisman maliyetleri parça şeklinde. Maliyetler her geçen gün artıyor ve işin içinden çıkamaz hale geliyoruz. Akaryakıt 30 liradan 22 buçuk liraya düştü. Ama bizim sadece akaryakıt ile işimiz bitmiyor ki. Servis araçları toplu taşıma araçları gibi değil” dedi.

“VERENE ÇOK ALANA AZ”
Yeni eğitim- öğretim sezonunun yakında başlayacağını söyleyen Başkan Demir, “2022-2023 sezonu başlıyor. Özellikle özel okullara baktığımız zaman arada zam yapılsa da okullar bu zammı işlemiyor. ‘Ben öğrenci velisiyle bu şartlarda anlaştım, seninle de bu şekilde anlaştım, yılsonuna kadar da bu şekilde çekeceksin’ diyorlar. Biz de diyoruz ki şimdiden önlemimizi alalım. Yüzde 30’luk bir zam talebimiz oldu. Hatta bugün yetkili mercilere dilekçeleri bizzat kendi elimle götürdüm. İnşallah ilk toplantıda bu konu görüşülecek. Esnafımız da, velimiz de rahatlayacaktır. En azından velimizde ne vereceğini bilir. Öyle bir zamana geldik ki verene çok alana az geliyor. Alan kişiye yetmiyor yani. Günün şartlarına göre normal bir talebimiz oldu” diye konuştu.

“KORSANLAR YAPTI!”
Korsan servisçilerin Sakarya’da çok olduğunu ve bu konunun onları servisçi esnafı olarak zor durumda bıraktığını söyleyen Başkan Demir, “Bizim servisçi esnafımızın en çok mustarip olduğu konu korsan servisçilerdir. Korsan servisçiler konusunda da maalesef Sakarya’da hiçbir şekilde kalıcı bir çözüm bulamadık. Bulmaya çalışıyoruz fakat olmuyor. Korsan sanki gerçek bir esnaftan daha rahat hareket ediyor gibi görünüyor. Biz de bunlardan mustaribiz. Bizim korsanlarımızı önlemiş olsalar, biz belki bu zamları talep etmeyeceğiz, etsek bile bu kadar etmeyiz. Velilerimizi de bu konuda uyarıyorum. Özellikle servis plakaları olmayan araçlara çocuklarını vermesinler. Bazı olaylar oluyor bedelini biz ödüyoruz, servisçi yaptı diyorlar. Oysaki servisçi değil, korsanlar yapıyor. Bir kaza da yapsa servisçi diye zikrediyorlar. Biz böyle olunca üzülüyoruz. Servisçi ile servisçi olmayanı aynı kefeye koyuyorlar. Bu çok büyük sıkıntı. Bu korsanları emniyet birimleri bağlayabilir” ifadelerini kullandı.