Ramazan ayı öncesinde Adana ilinde kesimi yapılan at ve eşek etlerinin karayolu üzerinden İstanbul iline götürülerek sucuk yapılıp piyasaya sürüleceği bilgisini alan Sakarya İl Jandarma Komutanlığı ekipleri harekete geçti. Nakil yapılacak aracı tespit eden ekipler, tırın takibine başladı.

Anadolu Otoyolu Hendek geçişinde bulunan bir dinlenme tesislerinde durdurularan tırın içerisinde yapılan aramalarda, 700 kilogram at ve eşek eti ele geçirildi. Operasyonda TIR şoförü A.Ö. (43), S.D. (31) ve E.A. (32) isimli 3 şüpheli gözaltına alındı.

Emniyetten motosiklet sürücülerine sıkı denetim Emniyetten motosiklet sürücülerine sıkı denetim

Operasyon sonrasında mal sahibi olan C.D. (20) isimli şahıs jandarma karakoluna geldi. C.D. karakoldaki ifadesinde teslim aldıkları at ve eşek etlerini İstanbul’a götüreceklerini, burada sucuk yaptırılmasının ardından ise Düzce’de piyasa süreceklerini itiraf etti.

Karakolda ifadesini veren C.D.’nin daha öncesinde de “evcil hayvanı kasten öldürmekten” suç kaydı olduğu öğrenildi.

Piyasaya sürülmeden yakalanan ve Tarım Müdürlüğünce alınan numunelerin incelemeleri neticesinde ‘tek tırnaklı hayvan eti’ olduğu tespit etilen 700 kilogram et, imha edildi.

4 şüpheli ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakılırken, yakalanan A.Ö. (43), S.D. (31) ve E.A. (32) isimli 3 şüpheli hakkında adli ve idari işlem başlatıldı.