Tansu Uzun şok geçirdi! Bir anda neye uğradığını şaşırdı Tansu Uzun şok geçirdi! Bir anda neye uğradığını şaşırdı

Sakarya merkezli bir firmanın bünyesinde yer alan madencilik şirketi İzmir'in Menderes ilçesindeki dolomit ocağının kapasitesini artırmak için geçtiğimiz aylarda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na başvuruda bulundu. 2018 yılında alınan 'ÇED gerekli değildir' kararı ile çalışmalarına başlayan ocağın kapasitesinin; 700 bin tondan 2 milyon 800 bin tona, kırma eleme tesisinin ise 250 bin tondan 1 milyon 800 bin tona çıkarılması öngörüldü. Orman ve tarım arazisi içerisinde kalan ocağın kapasite artışına onay verilmesi durumunda patlatma işlemleri artarak devam edecekti.

ROMA DÖNEMİNDEN KALMA KALINTILAR

Ancak genişleme sahası içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanlarının yaptığı incelemeler hem tarihi hem doğayı kurtardı. Ocak sahası içerisinde kalan Maliye Hazinesi'ne kayıtlı 130 ada 53 parseldeki inceleme sonucunda Roma dönemine tarihlendirilebilecek nitelikteki kesme taşlardan yapılmış yapı kalıntısı, yapı temel izleri yoğun seramik ve çatı kiremit parçaları tespit edildi. Yine yapılan gözlemlerde bu tarihi kalıntıların bir kısmının kaçak kazılarla tahrip edildiği de görüldü.

45 BİN METREKARE SİT İLAN EDİLDİ

Uzman raporlarını değerlendiren İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu parselin 23 bin 210 metrekaresini 1'inci derece arkeolojik SİT, 22 bin 540 metrekaresini ise 3'üncü derece arkeolojik SİT ilan etti. Böylece SİT ilan edilen alanda yapılması öngörülen bütün çalışmalar askıya alındı. Bölgenin koruma amaçlı imar planları hazırlatılacak.

GENİŞLEME TALEBİNE RET

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın aldığı karar doğrultusunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da başlatmış olduğu 'çevresel etki değerlendirme' sürecini sonlandırarak şirketin genişleme talebini reddetti.

Sabah