Halk54 Haber Merkezi

Eczanelerde ilaç yokluğu giderek artarken, bulunamayan ilaçlar arasına çocuk antibiyotiği de yerini aldı. Yazılan reçetedeki ilaçları bulmak için kapı kapı gezdiklerini belirten Sakaryalılar kadar eczanelerde yaşanan sıkıntıdan dolayı mağdur olduklarını dile getirdi. Giderek artan ilaç krizinin yok sayılamaz olduğunu belirten Sakaryalılar “Her bulamadığımız ilaç nedeniyle var olan sağlık sorunlarımız giderek artıyor” dedi. 

66 saat göçükte kalan gencin ilk isteği çikolata oldu 66 saat göçükte kalan gencin ilk isteği çikolata oldu

Sağlıkla ilgili Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın gerekli girişimleri yapmasını bekleyen vatandaş, “Kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlardan, bebeklerimizin çocuklarımızın soğuk algınlıklarında kullanılan antibiyotikler, ateş düşürücülere kadar birçok ilaç bulunamıyor. Bu sorun giderek artıyor” dedi.

Öte yandan ilaç sıkıntısında en büyük etkenin bakanlık tarafından ilaç fiyatı için belirlenen döviz kurunun artması olduğu belirtildi. Bilindiği gibi bakanlık ilaç fiyatı için belirlenen euro 7.86 TL iken günümüzde euro 19.55 oldu. Döviz kurundaki bu artış ile birlikte ithalatçı firmalar ilaç ithal etmemeye başladı.