Nurettin Eryılmaz-Fuat Koçer

Türkiye genelinde ve özellikle Sakarya'da başıboş sokak köpeklerinin neden olduğu sorunlar giderek artarken, sıkça tartışılan ve çözüm yolu aranan sokak köpekleri konusu ile ilgili çalışmalara başlandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla başlatılan çalışmayla, hayvan hakları ile ilgili yeni yasa taslağı hazırlandı. Önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulması planlanan yasa teklifinde sokak köpeklerinin “uyutulması” öngörülüyor.

HALK54 ekibi de konuyla ilgili sokakta Sakaryalı vatandaşlara mikrofon uzatarak, yasa tasarısı hakkındaki düşüncelerini sordu.

HALK54 mikrofonuna konuşan vatandaşlardan bir çoğu sokak köpeklerinin uyutulmasına karşı çıktı. Sokak köpeklerinin toplanıp barınaklarda bakılması gerektiğini savunan vatandaşlar, barınakların artırılmasını ve sokak köpeklerinin kısırlaştırılarak popülasyon kontrolünün sağlanması önerisinde bulundu.

Tatilcilerin trafik çilesi sürüyor Tatilcilerin trafik çilesi sürüyor

Vatandaşlar, "Sokak hayvanlarını uyutmak bir çözüm değil. Köpekler de bir can taşıyor. Uyutma, bu sorunu çözmez, aksine daha büyük vicdani sorunlara yol açar. Köpekler için barınaklar artırılmalı, bu hayvanlara iyi bakılmalı ve beslenmeli. Uyutma çözüm değil, sokak hayvanlarına uygun yaşam alanları sağlanmalı" diyerek görüşlerini ifade ettiler.