Nurettin Eryılmaz-Fuat Koçer

Kısa adı TÜİK olan Türkiye İstatistik Kurumu bugün Enflasyon oranını açıkladı. TÜİK'in açıkladığı verilere göre Haziran ayında enflasyon yüzde 1,64 arttı, yıllık bazda yüzde 71,60 oldu. Bu veriler ışığında SSK ve BAĞ-KUR emeklileri yüzde 24,73 zamma hak kazandı. Kiralarda tavan zam oranı ise yüzde 65.07 oldu.

Gündemin ve sokağın nabzını tutmayı sürdüren HALK54 ekibi, enflasyonun açıklanmasıyla belli olan emekli aylığı ve kira zam oranıyla ilgili sokakta vatandaşlara mikrofon uzattı. 

HALK54 mikrofonuna konuşan Sakaryalı vatandaşlar, "Adeta sürünüyoruz. Bu nasıl bir zam. İnsanlar nasıl geçinecek nasıl ev kirası verecek. Açıklanan zam oranı orantılı bir şekilde dengelenmemiş. Herkesin yaşamı daha da zorlaşacak" dedi. 

Açıklanan zam oranlarına sokakta vatandaşlar tepki gösterirken, bir ev sahibi de kiracısının 8 bin liraya oturduğunu belirterek, "Ben vicdanlı bir rakam talep ediyorum. Yüzde 65 zam oranı çok olmuş. Ben nasıl bu kadar zam yaparım. İnsanlar ne kadar aylık alıyor. Emekli aylığı 10 bin lira, asgari ücretli 17 bin alıyor. Ben fazla kira parası isteyemem" diye konuştu.

EYT'den emekli olan bir vatandaş ise "Bir insan 40 yaşında emekli edilir mi? Edilirse ekonomi bozulur. Yük başkasına biner. Emekli aylıkları yükseleceğine az olur. Mesela ben yeni oldum. 40 yaşında emekli oldum. Buna rağmen ben bu yanlıştı diyorum” dedi. 

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte Bakan Şimşek'in onay verdiği rakam En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte Bakan Şimşek'in onay verdiği rakam

Emekliye yapılan zam oranına tepki gösteren vatandaşlar "Yüzde 30 ve üzeri zam bekliyorduk. Açıklanan zam bizleri şok etti. Biz nasıl geçineceğiz? 12 bin lirayla bu böyle gitmez. Emekliler bu kadar unutulmaz” diye konuştular.

Emekli ve ev kira zammıyla ilgili soru yönelttiğimiz bir şair, "Ben yapılan zammı duymadım ama emekliye az zam yapılmış. Ev kirası çok olmuş. Ben AK Partiliyim. ben şairim. Bu böyle oldu diye hemen hükükmeti kötülemeyin. Bir yere yamanmak için bunları sormayın. Şimdi elinize bir fırsat geçtiyse bu zam olayını her yere yayın” diyerek ilginç bir tepkide bulundu.