İstanbul ve Kocaeli limanlarına yakınlığının yanı sıra Karasu limanıyla birlikte lojistik imkanları artan Sakarya'da, başta otomotiv sektörü olmak üzere dev yatırımların gelmesi için çabalar devam ediyor.
Altay tankı, hızlı tren fabrikası ve diğer araçların üretimi için Karasu'da 12 bin metrekarelik arsa tahsis edilen BMC'nin yatırımını Ankara'ya kaydırmasının ardından bu alana yatırım yapmaları için TESLA ve Chery'e çağrılar yapılmıştı.

Dünyada en çok elektronik otomobil satan markalardan olan Çinli BYD, son yıllarda Türkiye pazarında da güçlenirken, firma Avrupa'daki ilk fabrikasını Macaristan'da kuracak.
Elektronik otomotiv devi BYD, Avrupa'daki ikinci fabrikası için de hemen çalışmalarda başlarken odağı ise Türkiye oldu.
Türkiye'nin Çin'den ihraç edilen elektrikli otomobillere yüzde 40 ek vergi getirmesinin ardından BYD fabrika çalışmalarını hızlandırdı.

BYD'nin Türkiye'de fabrika kuracağı iller arasında da yine Sakarya öne çıktı.

Fındıkta tahmini rekolte belirlendi! Sakarya 3'üncü sırada Fındıkta tahmini rekolte belirlendi! Sakarya 3'üncü sırada

BYD'nin mayıs ayı başında Sakarya bayisinin açılışına katılan BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergün Sakarya protokolünün ilgi odağı oldu.

Daha önce TESLA ve Chery'e çağrı yapan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Akgün Altuğ, söz konusu açılışta Genel Müdür Ergün ile görüştü.

Altuğ, BYD'nin Türkiye fabrikasının Sakarya'da kurulması yönünde çağrı yaparken MEDYABAR'a yaptığı değerlendirmede Toyota'nın ardından ikinci otomobil fabrikasının kurulması için çabalarının sürdüğünü söyledi.

BYD'nin Türkiye yatırımıyla ilgili son bilgiler ise Sakarya'nın hayalini yine suya düşürdü...
Bloomberg, Türk yetkililere dayandırdığı haberinde, Türkiye'nin Çinli elektrikli araç üreticisi BYD ile 1 milyar dolarlık anlaşmaya vardığını duyurdu.
Gizlilik kaydıyla Bloomberg'e konuşan kaynaklara göre; anlaşma kapsamında BYD, Türkiye'de 1 milyar dolarlık bir fabrika kuracak. Anlaşmayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Manisa'da düzenlenecek törenle pazartesi günü açıklayacak.

medyabar