Eczacılar odasından öğrencilere ödül Eczacılar odasından öğrencilere ödül

Bir yıl önce kurulan Sakarya Girişimci Kadınlar Derneği SAKİKAD yaptığı faaliyetlerle 1400 girişimci kadını ve Azerbaycan, Kosova ve Kuzey Kıbrıs girişimci kadınlar iş dünyası ile buluşturdu. 

Sakarya Valisinin de katıldığı program Sakarya Arifiye ilçesindir bir otelde yapıldı.  Kadınların iş dünyasında  daha etkin olması ve başarılı örneklerle buluşmasını amaçlayan etkinlikte, ülkemizde marka olmuş şirketlerin yöneticileri bizzat ve uluslararası kadın girişimcileri destekleyen kurum yöneticileri de girişimci kadınlarla bir araya geldiler. 

SAKİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Nagihan Aygün “Zirve Buluşmasında” iş dünyasındaki kadınları bir araya getirerek “Türk Dünyası Girişimci Kadınlar Birliğini” oluşturma hedefine start vereceklerini söyledi.

Program sonunda katılımcılara plaket verildi.

Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz programda bir konuşma yaparak, "Üretim faaliyetlerini  ne kadar geliştirirsek ülkemizdeki hem ekonomik dengeler yerine dahi oturmuş olacak. Hem de  bizim ülke olarak gelişmişliğimiz farklılığımız artmış olacak. Tabiki bu süreci sadece erkekler olarak değil kadını erkeği birlikte yapmak durumundayız. Bir ülkenin eğer bir kısmı üretir bir kısmı tüketecek olursa olursa oradaki gelişme kısıtlı olur. Ama o ülkede ne kadar fazla oranda yüksek oranda nüfusu üretim faaliyetini içine çekebilirsek işte oradaki verimliliğimizde üretkenliğimizde o kadar fazla olur. 
Ben inanıyorum ki şu ana kadar aldığımız kısa süre içerisinde almış olduğumuz bu mesafe bundan sonraki yapacağımız çalışmaları da daha uzun bir şekilde artarak devam edeceğini ve ülkemiz ekonomisine, ülkemiz kadınlarına ve ülkemizin geleceğinin büyük katkı sunacağını bu arada Sakarya’mızın ekonomisinin de aynı şekilde geliştireceğine inancım tamdır" dedi.

Sakarya Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Nagihan Aygün, "Bir yıl önce bir hayal kurdum. Bu hayallerimi hayata geçirmek için arkadaşlarımla birlikte kadınların üretim gücünü, yönetim anlayışının yeterince fark edilmediğini, yaptığımız işlerin ve mücadelemizin yeterince görülmediğini  düşündük ve bu konuda harekete geçmeye karar verdik. 
Şunu biliyoruz ki biz kadınlar doğal kaynakları gözeterek ziyan etmeden kullanırız. ve bu hassasiyetimizin doğaya çok büyük faydalar sağladığının da farkındayız.  Her geçen gün büyüdük ve geliştik. Iş hayatındaki kadınlarımızı motife ettik üretenlerin daha çok üretmeleri için çalışanların daha çok çalışması için destekledik. Girişimci kadınlarımız için çarşılar, fuarlar ve panayırlar kurduk. Kadınlarımızın ev ortamında ürettikleri ürünlerin el emeklerini unutulmaya yüz tutmuş sanatlarımızı  alıcılarla buluşturduk. Kadınlarımızın işletme kurarak ekonomiye katkı sağlamasına ve istihdam oluşturmasına öncülük ederek şehrimizin ve ülkemizin ekonomisine de destek vermeye ayrıca devam ediyoruz.  Bin dört yüz girişimci kadınımızla tanıştık bugüne kadar. Yaptığımız etkinliklerle kadınlarımızın kendilerini keşfettiği, keşfetme yolculuklarında potansiyellerimizi en iyi şekilde değerlendirerek üstüne katarak devam edeceğiz. Geleceğe  daha net bakmamız gerektiğini düşünüyoruz. Güçlü kadın, güçlü aile, güçlü toplum, güçlü Sakarya, güçlü Türkiye güçlü Türk dünyası prensibini rehber edinerek geleceğin inşasına hep birlikte omuz vereceğimize inanıyoruz dedi.
SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ yaptığı konuşmada ise, Şimdi böyle kadınların ağırlıklı olduğu toplantılarda hep kadın, erkek, eşliğine geliyor  söz , bence şimdi neden kadınlar bizden erkeklerden çok daha üstün inanılmaz bir kalbe sahipsiniz. Beyniniz bizden çok çok daha iyi çalışıyor. Fizik gücü açısından arada böyle tolere edilebilecek bir fark yok. Ama bu pozitif artılara rağmen iş dünyasında maalesef eşit değiliz, ciddi  bir erkek üstünlüğü var. Zira benim üyelerim arasında henüz yüzde üçlük bir rakama bile sahip değil kadınların sahip olduğu iş yerleri. Sakarya'da yüz on bin eee kadın çalışanı ve toplam çalışan sayısının yüzde otuz üçünü oluşturuyor bu kadınlar. Bu sıralamayla Türkiye'de yirmi altıncı sıradayız. Bunu çok çok daha iyi rakamlara çekmemiz lazım. Hem eee girişimcilik açısından hem de kadın çalışanı açısından ama kadınlarımızla birlikte üretmemiz lazım. Kadınların iş dünyasına çok çok daha fazla katkı vermesi lazım her anlamda" dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili  Murat Erken, "Girişimci kadınlarımızı desteklemek Onları ticarete teşvik etmek, onları ticarete özendirmek amacıyla kurulan derneğimizin kuruluşundan bugüne kadar yapmış olduğu başarılı çalışmalara şahidiz. Inşallah bundan sonra daha başarılı çalışmalar yaparak çıtayı daha yukarılara çıkaracaklarına da inancımız tamdır. Bizler Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak hayatın her alanında emektarı olan kadınlarımızı, girişimci kadınlarımızı şimdiye kadar destekledik. Bundan sonra inşallah daha güçlü destek Devam edeceğiz" dedi.

Fbeb360B 7A81 4Ef0 8Dff E0Df668D2465Ae3315A9 989B 4425 9Cc2 4Dbb27Ce13Ed311D7610 F32B 472E A79A 3B91D5E161010Eac7592 6Cc4 4B32 Adc2 C3E0F8F9289F