E imzadan sonra e mühür geliyor E imzadan sonra e mühür geliyor

30 Aralık 2023 tarihli ve 32415 (2. mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 557 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'ne göre önemli bir değişiklik yapıldı. Bu tebliğe göre, eski nesil ödeme kaydedici cihazların (ÖKC), mali hafızalarının dolup dolmadığına bakılmaksızın 1 Temmuz 2024 tarihine kadar Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar (YN ÖKC) ile değiştirilmesi zorunlu hale geldi.

YN ÖKC kullanan mükellefler, 1 Temmuz 2024 tarihine kadar banka veya diğer kuruluşlar ile üye iş yeri anlaşması yapmak ve banka kartlarına ilişkin aktif bir ödeme uygulaması kullanmak zorunda. Bu tarihten sonra eski nesil ÖKC'ler kullanılamayacak. Yükümlülüğünü yerine getirmeyen mükelleflere 213 sayılı Vergi Kanunu'nun 3100 sayılı Kanunla ilgili ceza hükümleri uygulanacak.

Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Turhan Salihoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada uygulamanın ertelenmesi ve esnafın bankalara mecbur bırakılmasına karşı olduğunu belirtti. Salihoğlu, "Kredi kartı kullanma imkanı olmayan esnafı zorlamak düşündürücüdür. Esnafımız ticaretin gereğini işine, konumuna ve ihtiyaçlarına göre yapıyor" dedi.