Sakarya’nın öne çıkan tatil destinasyonlarından biri olan Sapanca, başta İstanbul halkı olmak üzere hemen her kentten insanların uğrak yeri haline geliyor. Hatta yurt dışından gelen yabancı turistlerin de en popüler tatil mekanlarından biri. Sapanca’nın bu denli popüler olmasının bir başka nedeni ise şüphesiz ki dört mevsim boyunca tatil deneyimi vadetmesidir. Sapanca bungalov ise son dönemlerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Sapanca Bungalov ile Unutulmaz Bir Tatil Deneyimi

Bungalov, sadece kendine özgü bir mimari tarzı değil, aynı zamanda birçok tarihi ve farklı kültürler tarafından asimilasyon taşıyan bir yapı türüdür. Asya kıtasında ortaya çıkmış, dünyanın farklı yerlerinde bünyesine katılmış ve özellikle Amerika kıtasında çok başarılı olmuştur. Son yıllarda ise ülkemizde sıklıkla tercih edilen tatil yapılarından biridir. Sapanca bungalov da bunlardan biridir.

Bungalov, ön kapının üzerinde geleneksel küçük verandası olan, geleneksel olarak çok büyük olmayan tek katlı bir binadır. Hint kökenli mimari tarz, dünya çapında popüler hale geldi ancak orijinal adını korudu ve bu da bungalovlara anlam kazandırmaya yardımcı oluyor. Bungalov yalnızca bir aileye ait evleri ifade eden Gujarat'tan bir kelimedir. Hindu kültüründe, bir bungalov sahibi olmak bir statü sembolüdür, çünkü orta sınıf konutlarının çoğu apartman daireleri ve aileler arasında ortak alanlardır.

Astronomlar Mars'ta bir 'Ayı' keşfetti Astronomlar Mars'ta bir 'Ayı' keşfetti

Sapanca Bungalovlarla Keyif Dolu Anlar

Sapanca bungalov, keyifli ve huzurlu bir tatil deneyimini teşvik ediyor. Dört mevsim süresince tatil yapmanıza izin veriyor. Dağ evi ile bungalov arasındaki fark merak edilir. Çok yaygın bir soru olmasına rağmen, ahşap dağ evleri ve bungalovlar birbirine hiç benzemez. Dağ evleri, genel olarak bir üçgen şeklini takip eden yapılardır ve ana yapıları da tek bir şeymiş gibi dağ evinin çatısının temel bir parçasıdır.

Geleneksel bungalov ise, küçük bir alana sahip tek katlı bir yapıdır ve giriş kapısında her zaman ve bazen pencerelerin ve yan kapıların üzerinde bir veranda vardır. Yine ahşaptan yapılmış, sazdan çatılı ve kıyı bölgelerini anımsatan mimariye sahip bungalovlar bulmak çok yaygındır.