TÜRASAŞ 50 işçi alacak! İşte aranan şartlar TÜRASAŞ 50 işçi alacak! İşte aranan şartlar

Sapanca Belediyesi tarafından geçen 21 Mayıs 2024 günü “Otopark” başta olmak üzere projede eksikler nedeniyle mühürlenmiş ancak mühürlenen teleferik tam 27 gün sonra mühürleri sökülerek hizmete alınmıştı.

Konuyla ilgili  Sakarya Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mimar Ömer Susran Hunca ve Sapanca Belediyesi meclis üyesi İnşaat Mühendisi Emre Emil ortak basın açıklamasında bulunarak, bayramın ikinci günü yapılan olağanüstü toplantının topluma yansıtıldığı gibi olmadığını iddia etti.

Hunca ve Emil tarafından yapılan ortak basın açıklaması şöyle:

Sapanca Belediyesinin 17.06.2024 tarihinde gerçekleştirilen olağanüstü meclis toplantısında yapılan ek protokolün topluma yansıtıldığı gibi olmayıp 3 adet kreş ve 1 adet silindir iş makinası ekstradan kazandırılmış olduğu doğru değil karşılığında 2. Etap olan 968 m2 taban alanına sahip iki katlı yer altı otoparkı yapımından vazgeçilip teleferik firması bu işten muaf tutulmuştur ve Halka açık alanlar otopark olarak Teleferik firmasına tahsis edilmiştir.

Önceki sözleşmeye göre taban alanı 1484 m2 ve 968m2 olan iki adet otoparkın tamamlanması ve otoparkların üzerlerinin komple yeşil alan ve parklar yapılıp, mimari peyzajı tamamlanıp etrafı kesinlikle kapatılmayacak şekilde halkın kullanımına bırakılacaktı. Fakat yapılan ek protokol ile birlikte 1484 m2 olan otoparkında üzeri teleferik firmasına otopark olarak tahsis edilmiş olup yapımından vazgeçilmiş olan 968 m2 tabanlı otopark alanı yeşil alan olarak bırakılmıştır. Bu durumda vatandaşımızın kullanabileceği yaklaşık 3000m2 lik yeşil alan, yaklaşık 1200m2 alana düşmüştür. 

Daha önce yeşil alan ve meydan konusunda eylemlerinde bulunan Sayın Belediye Başkanımız bu alanı vatandaşa sormadan yeni yapmış olduğu ek protokol ile Teleferik firmasına tahsis etmiştir. Böylelikle vatandaşa ait olan alan vatandaşın elinden alınmış ve teleferik firmasının ücretli otoparkı olmuştur.

Sayın başkanımızın her mahalleye kreş yapımı projesini biliyor ve destekliyoruz, yalnız bu projelerin hayata geçirilmesi için vatandaşın kullanımında olacak olan yeşil alan ve parkların vatandaştan alınıp teleferik firmasına verilmesi ne kadar doğrudur!?

Aynı zamanda ek protokolde gerçekleştirilmek istenen kreşler 36 aya yayılarak Teleferik firmasına avantaj sağlanmıştır.

Bayramın 1. Günü ek protokol metnini bizlere bildirip herhangi bir katkımızın olması için çalışmamıza ve fikir üretmemize fırsat vermeden bayramın 2. Günü sabahı olağanüstü meclisi toplayıp, meclis kararına sunulması bizim başarılı ve doğru yöntem olarak görmediğimiz ek protokole, diğer taraftan Sapancamızın turizmi için gerekli gördüğümüz teleferiğin açılmasını isteme durumumuzdan dolayı çekimser oy kullanmamıza sebep olmuştur. 

Sonuç olarak ani bir karar ile verilen kapatma kararı sonrası vatandaşa yapılan algı ile gerçekler aynı değildir. Sapanca için önem arz eden bu tarz konularda ani kararlar almak yerine, hep birlikte bilgi ve fikirlerimizin değerlendirilmesi ve en iyi sonuca varılmasından yana olacağımızı her zaman bildirir saygılarımızı sunarız"