SASTOP 262. genel toplantısını Ada treni, Trafik Komisyonlarının rapor hazırlama toplantısı gerçekleştirmek üzere Orman Park'ta bir araya geldi. 3,5 saat süren bu çalışmalar sonucu ilaveler yapmak üzere SASTOP Eş Başkanları, 263. Toplantısını KENT PARK’ta bir araya gelerek raporlarını açıkladılar.

Sastop adına Oturum ve Turabder Başkanı Av. Ü. Önder Döker açıklama yaparken, bitirilen raporlarda özet olarak şu konular yer aldı:

"Sakarya’nın Halka hitap eden ve de bu Enflasyon ortamında Halkın yüzünü güldüren Ada Treni seferleri için Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve TCDD yetkililerine dua etmektedirler denildi. İlk rapor ADA TRENİMİZ ilgili olup Özetini yetkililere sunuyoruz.

Raporun 1. Maddesi: Yerli ve Milli tren seferleri tercihleri başladı. Halkımız Şehrimizde üretilen MİLLİ TREN’imizin seferlerinin ( Ulusal basında yayınlanması sonucu) Öncelikle şehrimiz de kullanılmasını arzu etmektedir. Biz Sastop olarak halkımızın bu arzusunu destekliyor ve yöneticilerimizden bu sese kulak vermesini rica ediyoruz. Şayet Yöneticilerimizin de böyle bir programı varsa bizler halk olarak destekliyoruz.

Şehrimizin en Merkezi yerinde, Kalbinde bulunan Tren garının daha modern hale getirilmesi tadilat veya Sakarya’ya yakışır Nostaljik/Modern yeni bir bina yapılması halkımızın rüyasıdır

Şehri ikiye bölen Ofis köşesi ile meydan arasında yaya üst geçidi olmaya uygun alanda yayalar için ( yaşlı, engelliler vd. Asansör ile ) -kolaylık ve de trafiğin rahatlaması için düşünülecek gerekli önlemlerle Halkımız bu konuda karar alınmasını beklemektedir.

MSB'den deprem açıklaması! MSB'den deprem açıklaması!

Ada trenimiz seferleri için gerçek olan kendi şehrimiz dışında Bolu ve Düzce’den öğrenciler Adapazarı’na gelmektedir. Şehirde dolaşıp vakit geçiriyor ve tren saatini bekliyorlar . Neden şehrinizden direk gitmiyorsunuz diye sorunca ( İzmit, İstanbul ) Abi aktarma yaparak gidiyoruz daha yorucu fakat daha ucuz cevabını alıyoruz, hepsi seferlerin yetersiz olduğundan şikayetçi saatlerce tren bekliyorlar Özellikle hafta sonları erkenden bilet alınmazsa sadece öğrenciler değil vatandaşlarda terende yer bulamıyor. Özlemle Seferlerin arttırılmasını bekliyorlar.

Madde 2. Milli trenimiz ile hem sefer sayısının arttırılabileceğini. Hem mesafe olarak Halkalıya kadar gidilebileceğini yetkililer belirtmektedirler. Milli trenler çift lokomotifli olduğu için Örneğin Pendik İstasyonunda manevra yapmak zorunda kalmıyor vede Hızlı tren geçişi sekteye uğramayacaktır Daha önce Pendik’e kadar olan seferler manevra sebebi ile Gebzeye ‘ye alınmıştı. Diğer vasıtalarla yapılan yolculuklar emekli ve çocuklu aileler vede öğrencilerimiz için fiyat uygulamaları sebebi ile trenlere olan yoğunluk her geçen gün artmakta olup seferlerinde ihtiyaç oranında arttırılmasını halkımız. TCDD den, BŞB.. Başkanımızdan, Valimizden ve Millet vekillerinde Müjde beklemektedir. Raporun 2. Kısmında Raylı sistem için Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’nin Basın yolu ile yaptığı açıklama nedeni ile bu konuda son durum ile ilgili olarak halkımız Müjdeli haber beklemektedir.

Raporun 3. Maddesi . Tren yolu ile, Katlı Pazar yolu arasında bulunan Yolumuz eskiden gidiş geliş idi . Tekrar alınacak önlemlerle geniş bir alanda olan bu yolumuz gidiş ve geliş için müsait bir ortamdır diyen halkımız bu surette Dar sokaklardan gidip gelen araç trafiği bir nebze rahatlama fırsatı bulacaktır görüşündedir dediler. Sastop Tren Kom.Başk. Tüvasaş. Ekon.Fikret Kökalp, Av. Bir. Der. Başk. Ü.Önder Döker, Geç Dönç Turizm Der. Başk. İhsan Mahmutoğulları. Özel Eğ. Muh. Çoc. Kor. Der. Başk.Gülsen Öziş. Geçmiş D. Er. Vakfı G.Sek. Armağan Bahadır, Top. Day ve Kadın Gir. Der. Başk. Hülya Lüleci, Sivaslılar Der. Başkanı. Aytaç Güner, Bil. Ve Uz. Der. Kur. Başk. M.Oktay Ertem Adapazarı. İlçe Mec. üyesi, Haluk Akbay. Geyve Boğ. Tab. Kor. Der. Başk. Kamuran Tan, Muhtarlar Fed. Başk.Erdal Erdem, Öğrenciler, Aileler. Emekliler özetle halkımız çağrısını yöneticilerimize bildiriyor ve Halkımız adına açıklama bekliyoruz dediler.

GÜNDEMDE Olan SAPANCA GÖLÜ ile ilgili 35 sayfalık Raporlarımız Bakanlık Su havzaları Genel Müdürlüğünde ve Tüm Yetkililerin elinde bulunmaktadır. Bu konuda ilave edecek tek cümlemiz Sakarya Saski ve Kocaeli İsu’nun Tedbirde geç kaldıkları vede yağışlar başlayıncaya kadar halkı tasarrufa davet etmeleridir.

Basınımıza da Gölümüze ve her konuda Halkımıza her zaman sahip çıktığı için teşekkürler."