SATSO seçimleri öncesinde 34. meslek komitesiyle ilgili bel altı vurmak isteyenlere iş insanı Murat Bayrak ile iş insanı Hakan Arslan’dan tokat gibi cevaplar geldi. Hiçbir zaman bel altı vurmak gibi bir niyetleri olmadığını söyleyen Ekşi, “Bizim kirli işlerle işimiz olmaz” dedi. 

Hüseyin Cumalı’nın haberi

KARALAMA KAMPANYASI
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) seçimleri hızla yaklaşırken hiç hoş olmayan belden aşağıya vurmalar başladı. SATSO 34. Meslek Komitesi’ne aday olan Murat Ekşi’nin yol arkadaşlarından Sakarya’nın tanınmış iş insanlarından olan Hakan Arslan’a yönelik karalama kampanyası büyük tepki gördü. Geçtiğimiz haftalarda Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) 34. Meslek Komitesinden adaylığını açıklayan Murat Ekşi ve yönetiminin bugün düzenlediği basın toplantısında bu karalama kampanyası basın mensupları soruldu.

BEL ALTI VURUYORLAR
Ünlü iş insanı Hakan Arslan’ın şirketinde yetkilendirmesinin 4 ay olduğunu ve seçim akşamı Murat Ekşi ve arkadaşlarından kopacağı yönünde birilerinin meslek komitesi üyelerine yönelik algısıyla ilgili soruya net ve açık şekilde cevap veren İş insanı Murat Ekşi, “Maalesef bizim yapmadığımız bel altı konulardan bir tanesi budur. Biz bu konuyu istişare ettik. Hakan Arslan’ın seçime gireceği şirketinde yetkilendirmesi yaklaşık 4 ay olmuş. Malum, yetkilendirme kanunu gereği 6 ay olmalıdır” dedi.

TOBB’TAN YASAYI ALDIK VE İNCELEDİK
Ekşi; “Yani yetkili kişinin 6 ay önce yetkilendirme alması ve seçimlere öyle girmesi gerekiyor. Bizim buradaki arkadaşlarımızın bir güzel yanı da kimse koltuk talebi için bir yola çıkmadı. Kulislerde duyuyorsunuzdur. ‘Ben şurayı verirsen gelirim. Benim şu kadar oyum var’ gibi sözleri duyuyorsunuzdur. Bizde böyle sözler yok. Bir kere bizde ‘ben’ değil ‘biz’ var. Biz bunu sağladık ve arkadaşlarımızın hepsi bu konuda destek verdi. Hakan beyin durumuyla ilgili Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) yasayı aldık ve inceledik. Ezbere iş yapmıyoruz. Kimseyi kandırmak bir niyetimiz yok” diye konuştu.

MURAT BAYRAK DESTEK VERDİ
Ekşi, “Hakan Arslan çok değerli bir arkadaşımız. Ayrıca bize destek veren çok değerli arkadaşlarımız var. Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak’ta bize destek veriyor. Ama bizim Murat Bayrak’tan ile asla ve asla talebimiz olmadı. Ne onun bir talebi, ne bizim bir talebimiz oldu. Biz yola çıkarken, ‘gençler yola çıkıyoruz’ dedik. Onlar liste açıklıyordu. Ama bizim gibi gençler yola çıkınca Başkan Bayrak, ‘Müteahhitler birliğinden de size bir arkadaş katabilir miyiz’ diye bir talebi oldu. Müteahhitler bizim için çok önemli ama Hakan bizim için çok değerli bir arkadaşımız olduğu için aramamızdadır” dedi.

Erdoğan'dan Sakarya'da 6'lı masaya eleştiri: El atına binen, tez iner Erdoğan'dan Sakarya'da 6'lı masaya eleştiri: El atına binen, tez iner

YASALAR AÇIK VE NET
Ekşi, “Hakan Arslan’ın durumu şudur. Hakan Arslan’ın şirketi seçime katılabiliyor. Bunda bir sıkıntı yok. Biliyorsunuz. Burada isimler değil, tüzel kişilikler seçime katılıyor. Ve şirketlerin temsilcileri de değişebilir. Bunun içinde gerekli kanunlar var. Bizim en tepemizdeki TOBB’da gerekli maddeleri aldık. Avukatlarımız incelmedi. Seçimler bittikten 2 ay sonra Hakan bey yönetime katılabilir. Bakın, bizim kirli işlerle işimiz olmaz. Bugün değil, seçime girdik ve kazandık. Yine bir araya geleceğiz. Bizimle ilgili herhangi kirli bir iş gördüğünüzde bana bu sözü hatırlatın. Net söylüyorum. Bakın, basın toplantısından önce hiç birinize ‘bana bu soruyu sorun veya sormayın’ dedim mi! Demedim. Bizim veremeyecek hiçbir hesabımız yok. Bilmediğimiz bir konu olursa da sorar cevabını veririz.” dedi.

HAKAN ARSLAN: MEVZUATI HİÇ İNCELEDİN Mİ!
Son günlerde üye kazanmak için birileri tarafından sırf belden aşağıya vurmak ve algı yapmak için üzerine gidilen Sakarya’nın tanınmış iş insanı Hakan Arslan’da iddialara yönelik cevap hakkını kullandı. Yasaları iyi bildiğini ve yasalara her zaman saygılı davrandıklarının altın çizen iş insanı Arslan, “ 12 yıldır SATSO’da meclis üyeliği yapan ve şu anda halen başkan yardımcılığı yapan ve şu an aday olan ağabeyimiz TOBB mevzuatını bilmiyor. O kişiye TOBB mevzuatı okumasını tavsiye ediyorum. Son günlerde benimle ilgili yaygara yapıyorlar. Böyle işlere hiç gerek yok. Biz bel altı kimseye ateş etmiyoruz. Kimseye de bu ithamlarda bulunmuyoruz. Ona tavsiyem TOBB mevzuatını okumasını tavsiye ederim. 12 yıldır mevzuatı hiç okumuyor herhalde” dedi.