Rektör Sarıbıyık’tan üniversite tercihi önerileri Rektör Sarıbıyık’tan üniversite tercihi önerileri

Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda 41 programında TYÇ logosu yer alacak olan Sakarya Üniversitesi, bu alanda ülkemizdeki devlet üniversiteleri sıralamasında 1’nci sırada yer alarak eğitimdeki kalitesini bir kez daha tescillemiş oldu.

Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda ilk kez yer vereceği Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) Logosuna sahip programlar sıralamasına Sakarya Üniversitesi damga vurdu. Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda 41 programında TYÇ logosu yer alacak olan Sakarya Üniversitesi, bu alanda devlet üniversiteleri sıralamasında 1’nci sırada yer alarak eğitimdeki kalitesini bir kez daha tescillemiş oldu. YÖK kararıyla TYÇ Logosuna sahip programlar bu yıl ilk kez Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alacak. Buna göre 109 üniversitenin 898 programı 2024 Yılı Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda TYÇ Logosu kullanacak.

Sakarya Üniversitesi, 41 programla 1. sırada

Yükseköğretim Kurulunun, Avrupa Yükseköğretim Alanı (AYA) ile uyum çalışmaları kapsamında 23 Aralık 2021 tarihinden itibaren gerekli şartları sağlayan yükseköğretim programlarına mezuniyet belgelerinde TYÇ Logosu kullanım hakkı veriliyor. Verilen bu hakka göre devlet üniversiteleri sıralamasında 41 programla Sakarya Üniversitesi birinci sırada yer alarak önemli bir başarı elde etti. TYÇ logosunun kullanılabilmesi için programların akredite olması gerekiyor. Yükseköğretim mezuniyet belgelerinde TYÇ Logosunun kullanılabilmesi için öncelikle ilgili programın Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından yetkilendirilmiş veya tanınmış akreditasyon kuruluşları tarafından akredite edilmiş olması, program yeterlilik formunun ilgili yeterlilik tür belirleyicisi ile uyumlu olması ve yeterliliğin Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) uhdesinde yürütülen Türkiye Yeterlilikler Veri tabanında yer alması gerekiyor.

Logo, uluslararası alanda çeşitli avantajlar sağlıyor.

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından yetkilendirilmiş akreditasyon kuruluşları tarafından akredite edilmiş yükseköğretim programları, YÖK tarafından yapılan değerlendirme sonucunda TYÇ Kurulu gündemine alınması için MYK’ya iletiliyor ve TYÇ Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda uygun bulunan yükseköğretim programları mezuniyet belgelerinde TYÇ Logosu kullanım hakkına sahip oluyor. Ayrıca mezuniyet belgesinde TYÇ Logosu bulunması, yükseköğretim mezunlarına uluslararası alanda bazı avantajlar getiriyor. Bu logoya sahip programlardan mezun olanların diplomaları yurt dışında daha hızlı tanınıyor, istihdam imkânları artıyor. Diğer taraftan yükseköğretim staj yeterliliklerinin ve yurt dışında geçirilen öğrenim dönemlerinin kazanımlarının karşılıklı olarak doğrudan tanınmasında olanak sağlayan TYÇ logosu, yatay ve dikey öğrenci hareketliliğinde kolaylık sağlıyor.

“Bu Başarı, Eğitimdeki Kalitenin Göstergesidir”

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamza Al, üniversitenin eğitim-öğretim kalitesine ve program çeşitliliğine değinerek şunları söyledi: “Sakarya Üniversitesi olarak, birçok alanda olduğu gibi kalitede de öncüyüz.  Oldukça geniş bir akademik program çeşitliliğine sahibiz. Çağın gereklerine uygun bir şekilde güncellenen program içerikleri ile öğrencilerimize nitelikli eğitim imkânı sunmaya gayret ediyoruz. Bu başarı eğitimdeki kalitenin bir göstergesidir.”