Sakarya Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (SEDAŞ) ile Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri ocak ayında başlamış taraftar aradan geçen bu sürede birçok gez bir araya gelmesine rağmen kesin bir sonuca varılamamıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise CEZZ grubu yerine gelen Torunlar A.Ş ve Akkök Holding’den büyük beklentileri olan SEDAŞ çalışanları istediklerini alamayınca iş yavaşlatma eylemi yapmış ve birçok işçi arızalara müdahale etmemişti.

MUTLU SONA VARILDI

Uzun süren görüşmelerin ardından SEDAŞ ve Tes-İş arasında anlaşmaya varıldı. Yapılan anlaşma sayesinde Sakarya, Kocaeli, Düzce, Bolu ve Gebze’de bulunan toplam 1250 SEDAŞ çalışanı daha önce olmayan haklar kazandı. Konuyla ilgili Medyabar’a değerlendirmede bulunan Tes-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Hasan Arıcı uzun süren görüşmelerin ardından çalışanların maaşlarına güzel bir zam yapıldığını ifade etti.  Türkiye’de bulunan 21 enerji dağıtım şirketi arasında ilk sıralara yerleştiklerini dile getiren Hasan Arıcı, “Yaptığımız sözleşme ile sendika üyelerimiz bayram parası gibi daha önce olmayan haklar kazandı. Uzun bir süreç yaşadık ama sonunu güzel bitirdik. Sözleşmemizde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.


SEDAŞ çalışanlarının yeni sözleşme ile kazanımları başlıca şöyle:

1 Ocak’ta 665 lira olan günlük yevmiye ocak ve şubat ayı için 840 TL’ye, mart ayından itibaren ise 1075-1100 TL’ye çıkartıldı.

Sosyal yardımlar 2002 TL’ye çıkartıldı.

Kıdemler 950 TL’den 1200 TL’ye kadar yükseltildi.

Arıza ve bakım ekiplerine ilave yüzde 4 zam yapıldı.

Çalışanların tamamına 0.75 yevmiye ilave edildi.

Ambar çalışanlarına ekstra yüzde 10 ilave zam yapıldı.

Necmettin Kırık'tan Kurban Bayramı mesajı Necmettin Kırık'tan Kurban Bayramı mesajı

Bakım tazminat yüzde 10 olarak genişletildi.

10 yıllık vardiyalı çalışanın maaşı net maaşı 38 bin 500 TL, ikramiyeler ile beraber giydirilmiş maaş 48 bin TL oldu.

10 yıllık vardiyasız çalışanın maaşı 31 bin TL, ikramiyeler ile beraber giydirilmiş maaş 42 bin TL oldu.

İşe yeni başlayacak biri ise asgari ücretin yüzde 15 oranında üzerinde maaşla başlayacak.

Medyabar