Medyabar'dan Kaan Gümüşel'in özel haberine göre, bir ilçedeki doğalgaz tesisat firmasında mühendis olarak çalışan F.Ü. ile bir sigortacıda çalışan eşi Ö.Ü. geçtiğimiz yıl sonundan itibaren yakınlarının ve arkadaşlarının da aralarında bulunduğu onlarca kişiyi kendi oluşturdukları "Saadet zincirine" dahil etti.

BORÇ İSTEYEREK BAŞLADILAR, KAR VAADİNE DÖNDÜ
İlk olarak "borç isteme" gibi başlayan dolandırıcılık olayında 20 bin lira ödeyene 3 gün sonra 25 bin lira, 40 bin lira ödeyene 1 hafta sonra 50 bin lira gibi bedeller ödeyeceklerini söyleyen çift zamanla istedikleri ve ödeyeceklerini taahhüt ettikleri miktarı arttırdı.
Genç çift, İstanbul ve çevre illerden kişilerden de benzer vaatlerle milyonlarca lira para topladı.

TELEFONLARI KAPATIP ORTADAN KAYBOLDULAR
Son bir haftada sistemlerine dahil ettikleri kişilerden yine aynı vaatle yüksek miktarda para toplayan F.Ü. ve Ö.Ü. 3 ağustos çarşamba günü telefonlarını kapatarak ortadan kaybolurken kendilerine ulaşamayanlar dolandırıldıklarını anladı.

BAŞSAVCILIK HAREKETE GEÇTİ, KISA SÜREDE YAKALANDILAR
Hafta başından bu yana Adapazarı, Serdivan, Erenler, Arifiye başta olmak üzere çok sayıda polis merkezinde çift hakkında suç duyuruları yapılınca Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti.
Soruşturma kapsamında Başsavcılığın talimat verdiği Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı birimler F.Ü ve Ö.Ü'yü kısa sürede yakaladı.

SAMSUN'DA YAKALANDILAR
Gittikleri Samsun'dan Sakarya'ya getirilen çift emniyetteki sorgularının ardından adli makamlara sevk edildi.
F.Ü ve Ö.Ü'nün üstleri, ev ve iş yerleri ile araçlarında arama yapılırken, çeşitli dijital materyaller ile miktarı öğrenilemeyen paraya el konuldu.
Cumhuriyet Savcılığı'ndaki işlemlerinin ardından mahkemeye sevk edilen çift "nitelikli dolandırıcılık" suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

30 - 40 MİLYON LİRA
Sakarya başta olmak üzere çevre iller ve İstanbul'dan onlarca kişiden 30-40 milyon lira gibi bir rakamın çift tarafından toplandığı ifade ediliyor.
Soruşturma devam ederken dolandırılan kişi sayısı ve para miktarının daha da yükselebileceği belirtiliyor.
Çiftin topladıkları paralarla ne yaptıkları ya da planları öğrenilemedi.
Soruşturmanın gizliliği sebebiyle daha fazla ayrıntıya ulaşılamadı.