AB iklim ve enerji hedeflerini uygulamaya gönüllü olarak bir araya gelen belediye başkanlarının oluşturduğu bir platform olan Avrupa Birliği Belediye Başkanları İklim ve Enerji Sözleşmesine Sakarya Büyükşehir Belediyesinin ardından Serdivan Belediyesi de katılacak.

2012 yılında Avrupa Komisyonu, “CES-MED” projesiyle startı verilen ve Sakarya Büyükşehir Belediyesinin kurucu imzacıları arasında yer aldığı “Avrupa Birliği Belediye Başkanları İklim ve Enerji Sözleşmesi” Avrupa Birliği, aday ülke ve komşu ülkelerden belediye başkanlarını iklim ve enerji hedeflerini gerçekleştirmek üzere kuruldu. Girişim, hem enerji ve iklim eylemi hususunda yerel yöneticileri bir araya getirmekte ve bir arada çalışma, çok paydaşlı harekete geçme, teknik ve metodolojik destekten faydalanma imkanı veriyor.

Sözleşmeye katılan belediyeler Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planlarını imza tarihinden itibaren iki yıl içinde geliştirmeyi taahhüt ediyor.

Serdivan Belediyesi sözleşmeye katılmak için Eylül ayı meclis toplantısında Belediye Başkanı Yusuf Alemdar’ın resmi Taahhüt Belgesi’ni imzalamak üzere yetki verilmesi konusunu görüşerek oylayacak ve süreci başlatacak.