Tüketiciler Birliği'nden "kantinler daha fazla denetlensin" çağrısı Tüketiciler Birliği'nden "kantinler daha fazla denetlensin" çağrısı

Hüseyin Cumalı’nın haberi 

TARİH 12 MART 2024
Kısa adı SESOB olan Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği bu kentte yaklaşık 40 bin esnafı temsil ediyor. Sakarya’nın en önemli sivil toplum kuruluşları olan SATSO ve SESOB iftarları uzun yıllar boyunca şehri buluşturan iftarlar olarak bilinirdi. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) iftarları halen “şehri buluşturan iftarlar” olarak bilinirken, ne yazık ki SESOB için aynı cümleleri kurmak mümkün değil. SESOB Başkanı Hasan Alişan 34 yıllık başkanlık döneminde elbette inişler ve çıkışlar oldu. Ancak son 5 yıldır Alişan’ın yaptığı hatalar artık kurumun itibarını zedeler hale geldi.

5D1B78Ce 0Ea7 4506 B6B6 A148C1E6D388YALNIZ ADAM HASAN ALİŞAN
Bir zamanlar şehri buluşturan, şehrin protokol mensuplarının yanı sıra iş, siyaset, spor, sivil toplum kuruluşları, daire müdürleri, muhtarlar, basın camiası, sağlık ve eğitim camiası, şehrin ileri gelenleri ve çevre illerin önemli isimlerinin buluştuğu SESOB iftarlarına artık kimse katılmak istemiyor. Yaptığı hataların üzerine her ay yeni ve kabul edilemez hatalar yapan Başkan Hasan Alişan’ın dün akşam verdiği iftara SESOB’a bağlı oda başkanları, üyeler dışında bir tek Sakarya Ticaret İl Müdürü Emre Atmaca katıldı.

SESOB ÜYELERİ: RESMEN DIŞLANDIK
İftar açıldıktan sonra başkan Hasan Alişan kürsüde “İstiklal Marşı'mızın kabulünün 103. yılını kutluyorum. Herkesin Ramazan ayı mübarek olsun. Rabbim tuttuğunuz oruçlar kabul olsun” dediği o anlarda iftara katılanlar ise, “ Ne protokol var, ne belediye başkanları var, ne iş dünyası var, ne sivil toplum kuruluşları var, ne şehrin ağabeyleri var, ne meclis üyeleri var, ne şehrin ileri gelenleri var, ne muhtarlar, ne basın camiası, ne daire müdürleri, ne davetliler var. Bize ne oldu! Biz neye bu kadar dışlandık” sorusuna cevap arıyordu. 

KUNDAKTA CAN VEREN BEBEKLER
Dün yaptığımız bu haber sonrasında Halk54 Haber Merkezi’ne çok sayıda dönüş aldık. SESOB’a bağlı oda başkanlarından bazıları ile üyeler, “SESOB, şehirde resmen dışlandı. Hasan Alişan kurumun itibarını iyice bitirdi. Bu bizi çok üzüyor. İftardan sonra herkes ‘ne olacak kurumun hali, şehre rezil olduk’ derken, bazı oda başkanları ile üyeler ise, “Gazze’de katil İsrail Müslümanlara soykırımı yapıyor. Gazze’de binlerce Müslüman’ı katleden, binlerce kişiyi sakat ve evsiz kalıyor. Kundaktaki bebekler can veriyor. Bunları yapan katil İsrail’e ise dünyanın önemli markaları destek veriyor” dediler.

2Ba8E4Ed C970 44Ed 8Ad3 Caaea265E69A

HURMA YERİNE KOLA!
Son derece üzgün ve bir o kadarda öfkeli olan oda başkanları ve üyeleri, “Müslümanları katleden, soykırımı yapan İsrail’e destek olan markalar arasında iddiaya göre Coca Cola da var. Müslüman coğrafyasında İsrail’e destek veren firmalar boykot edilirken, SESOB Başkanı Hasan Alişan’ın iftar masalarında kola ve yan ürünleri baş köşedeydi. Gazze’de katledilen Müslümanların kanı kurumadığı şu günlerde SESOB iftarında kolalar masaları süsledi. Bu görüntü inanın içimizi sızlattı. Böyle rezalet olur mu! Mübarek Ramazan’da Müslümanlar bombaların altında can verirken, bizim iftar sofralarımızı neler süslüyor! Tek kelime ile yazıklar olsun” dediler.

06E155Ec A131 4Dce A9Bf 0Ef1819Cc889

NE OLURDU !!!
Bir yandan dışlanan SESOB, diğer yandan iftar masalarında kolalarla açılan oruçlara tepki gösterenler, “Protokol başta olmak üzere siyaset, spor, sivil toplum kuruluşları, daire müdürleri, muhtarlar, basın camiası, sağlık ve eğitim camiası, şehrin ileri gelenleri ve çevre illerin önemli isimlerinin katılmadığı iftara SESOB Başkanlığı’nın yanı sıra Sakarya Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı olan Hasan Alişan’ın üyeleri katıldı. Peki bu kente başka odaların üyeleri yok mu! Hasan Alişan neden sadece kendi üyelerini davet etti! Ayrıca hepsini geçtik. Gazze’de insanlar aç iken, Sakarya’da durumu olmayan garibanlar ‘yok mu bir Allah dostu’ diyerek oruç açacak erzak beklerken Hasan Alişan kolaların baş köşede olduğu iftar yaptı. Hepsini geçtik. Bari bu iftar parasını gariplere, fukaralara dağıtsaydı. Onu da yapmadı. Artık sözün bittiği ama gerçekten sözün bittiği yerdeyiz. SESOB’un kurumsal kimliği yerlerde sürünüyor. Yazıklar olsun” dediler.