Alparslan Kılıç, Türkiye turizminin mevcut durumu hakkında da bilgi verdi. 2024 yılı itibariyle işletme belgeli ve belediye belgeli otellerdeki toplam yatak kapasitesinin 2 milyona ulaştığını belirten Kılıç, Sapanca'daki konaklama tesislerinin yatak kapasitesinin ise yaklaşık 20 bin olduğunu söyledi. Türkiye genelinde otellerdeki yatak kapasitesinin yarısından fazlasının yabancı misafirlerle dolduğunu ifade eden Kılıç, tatil amaçlı kullanılabilecek toplam yatak sayısının 4 ile 6 milyon arasında olabileceğini belirtti.

Kılıç, tatilci sayısının Türkiye'nin toplam nüfusuna oranının %3 ile %8 arasında olduğunu ve bu oranın ülkenin ekonomik durumu hakkında sağlıklı bir gösterge olmadığını dile getirdi. "Otoyolları ve Sapanca, Bodrum, Marmaris, Çeşme, Antalya gibi tatil bölgelerindeki yoğunluk, ülkenin genel ekonomisinin iyi olduğuna dair bir ölçüt olamaz," diyen Kılıç, ülkede sınırsızca kazanıp sorumsuzca harcayan küçük bir kesimin yanı sıra, sınırlı kazanıp zorunlu harcayan büyük bir kesim olduğunu vurguladı.

Bekdemir'den 15 Temmuz mesajı Bekdemir'den 15 Temmuz mesajı

Gelir adaletsizliğine dikkat çeken Kılıç, sosyal ve adil bir devlet düzeninde bu denli bir gelir eşitsizliğinin kabul edilemez olduğunu belirtti. "Ülkemiz vatandaşlarının tamamının insanca yaşam standartlarına ulaşmasını arzu ederiz," diyen Kılıç, çalışan işçi, memur, esnaf, sanatkar, çiftçi ve emeklilerin de Avrupa ülkelerindeki vatandaşlar gibi senede birkaç kez tatil yapabilen bir refah seviyesine ulaşmalarını temenni etti