Olay, Arifiye ilçesinde bulunan Aile ve Sosyal Bakanlığına bağlı Sevgi Evlerinde dün akşam saatlerinde meydana geldi. 

Alınan bilgiye göre, Sevgi Evlerinde kalan 17 ve 15 yaşlarındaki iki genç kız, yurdun camını kırdıktan sonra 17 yaşında olan kız iddiaya göre kırdığı pencere camıyla kendini keserek intihar girişiminde bulundu.

Karasu'da facia; Üniversiteli Burak Emre denizde kayboldu Karasu'da facia; Üniversiteli Burak Emre denizde kayboldu

Durumu fark eden güvenlik görevlisi olaya müdahale ederken, nöbetçi amirlerin durumu 112 Acil Çağrı Merkezine bildirmesi üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. 

İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekiplerince ilk müdahalesi yapılan genç kız, ambulansla SEAH Çocuk Acil Servisine kaldırıldı. Burada tedavisi tamamlanan genç kız, ardından taburcu edildi. 

Hatay'da yaşarken anne ve babası ayrıldıktan sonra Sevgi Evlerinde kalmaya başlayan genç kızın, geçtiğimiz yıl yaşanan depremin ardından Sakarya'daki yurda yerleştirildiği ve psikolojik tedavi gördüğü öğrenildi.

Olayla ilgili kurumdan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Kuruluşumuzda koruma ve bakım altında olan çocuk E.A’ın 07.04.2024 günü anneannesi yanına gitmek istediğini ifade ederek intihar teşebbüsünde bulunduğu bu esnada çocuk H.A’ nın E.A.'ya birazdan kendisinin de yanına geleceğini ifade ederek eline aldığı bir taşla evin camını kırdığı, cam kırıklarıyla kollarına kesi atmaya çalıştığı güvenlik görevlisi tarafından müdahale edilmeye çalışıldığı nöbetçi amir tarafından 112 Acil Çağrı Merkezi aranarak polis ve ambulans desteği istendiği, söz konusu çocukların bakım personeli ile ambulans eşliğinde SEAH Çocuk Acil Servisine götürüldüğü ve pansumanlarının yapılarak psikiyatrist ile görüşmelerinin sağlandığı, Kuruluşumuz Müdür Yardımcısının hastaneye gitmesi üzerine psikiyatrist hekim ile yaptığı görüşmede hekimin söz konusu çocukların sergilediği davranışların intihar girişimi olmadığını, dikkat çekmek amaçlı yapıldığını, ilaçlarını düzenli kullanmalarının ve takip edilmelerinin uygun olacağını ifade ettiği bilgisinin edinildiği, kesiklerin yüzeysel olduğu, Kuruluş Müdür Yrd. çocuklar ile yaptığı görüşmede çocukların intihar etme amaçlarının olmadığını belirttikleri, çocuk E.A'ın anneannesine gitmek istediği için bu davranışı sergilediğini, çocuk H. A.’ın ise E.A’dan etkilenerek böyle bir davranışta bulunduğunu ifade ettiği, söz konusu çocukların yapılan müdahale sonrasında taburcu edilerek Çocuk Şube Müdürlüğü görevlileri eşliğinde kuruluşa getirildikleri anlaşılmıştır."