15 Temmuz'da ne oldu ve neler yaşandı? Dakika dakika 15 Temmuz darbe girişiminde yaşananlar... 15 Temmuz'da ne oldu ve neler yaşandı? Dakika dakika 15 Temmuz darbe girişiminde yaşananlar...

Sakarya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erhan Çavuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2024 yılını emekliler yılı ilan etmesi ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının da koordinasyonunda bu yıl içerisinde düzenlenecek faaliyetlerin planlanmasının ardından, 3. Yaş Üniversitesi Projesinin Sakarya'da hayata geçirilmesi için Üniversite rektörleri ile görüştü.

Sakarya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ile Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi arasında “3. Yaş Üniversitesi Protokolü’’ imzalandı. Protokol, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erhan Çavuş, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Hamza Al ve SUBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Türkay arasında imzalandı.

2024 Emekliler Yılı kapsamında yapılan protokol ile emekli vatandaşların yaşam kalitelerini yükseltmeleri, bilgi, becerilerini geliştirmeleri ve sosyalleşmeleri amaçlanıyor.

İl Müdürü Çavuş, iş birliği ve desteklerinden dolayı Rektör Hamza Al ve Rektör Yardımcısı Oğuz Türkay’a teşekkür ederek, Sakarya’daki tüm emeklilerin 3. Yaş üniversitesi programlarına katılım göstermeye davet ettiklerini belirtti. 

Rektör Al ve Rektör Yrd. Türkay da projeden duydukları memnuniyetlerini dile getirdi.

3. YAŞ ÜNİVERSİTESİ NEDİR?

3. Yaş Üniversitesi’nde gönüllü öğretim üyeleri dersler verecek. İleri yaştaki bireylerin toplumla iç içe bir şekilde yaşamını sürdürmesine katkı sağlayacak proje ile kişinin nörolojik, psikolojik, ruhsal ve fiziksel olarak aktif kalması da sağlanacak. 

Ayrıca kuşaklar arasındaki ilişkiler de güçlendirilirken bireyin edindiği bilgileri topluma yaymasına da aracılık edilecek. 

Proje, bireylerin gönüllülük ve sosyal sorumluluk bilinciyle sivil toplum kuruluşlarına destek olmasının da önünü açacak. Her hafta Üniversite tarafından belirlenen programa uygun olarak gerçekleştirilecek olan derslerde pek çok alanda eğitimler verilecek. Örneğin; ileri yaşta sık görülen hastalıklar, yaşlılığın psikolojik, sosyal ve hukuki boyutu, sağlıklı beslenmenin şifreleri, kentsel tarım ve botanik, ileri yaş almada fiziksel aktivite ve felsefe olmak üzere zorunlu teorik dersler olabilir. Bunun yanı sıra psikodrama, Yabancı dil ve öykü yazarlığı dersleri de seçmeli olarak sunulabilir. 

50 YAŞ ve üzeri EMEKLİ vatandaşlar hiçbir ücret ödemeden 3. Yaş Üniversitesi’ne kayıt olabilecekler. Detaylar üniversiteler tarafından hazırlanan program sonrası web sayfalarında ilan edilecek.