Sakarya için peş peşe yüksek sıcaklık uyarıları yapıldı. Sakarya genelinde termometrelerin 40 dereceyi bulması bekleniyor.

Meteoroloji'nin yanı sıra Sakarya Valiliği de bugünden itibaren artarak Cuma gününe kadar mevsim normallerinin üzerine çıkması beklenen hava sıcaklıklarına karşı uyarıda bulundu.

Uyarıda, “Meteoroloji verilerine göre; ilimizde hava sıcaklıklarına bugünden itibaren artarak, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri mevsim normallerinin 8-12 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. 39 derecelere kadar ulaşabilecek sıcak havada. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkat ve tedbirli olunması gerekmektedir. Yüksek seyreden hava sıcaklıkları sebebi ile kronik rahatsızlığı olanlar, yaşlılarımız ve çocuklarımız başta olmak üzere vatandaşlarımızın günün en sıcak saatleri olan 11 ile 16 arasında açık alanda bulunmamaları hususunda dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

SICAKLIKLAR BİRDEN ÇAKILACAK!
Meteoroloji uzmanları da hafta sonu beklenen yağışa dikkat çekti. Uzmanların tahminine göre, önümüzdeki 3 gün aşırı sıcaklar etkili olacak. Hafta sonu etkili olması beklenen yağışla birlikte sıcaklıklar 5-6 derece birden düşecek. Hafta başı sıcaklıklar tekrar yükselecek ancak aşırı sıcak olmayacak.

SAKARYA'DA BU 3 GÜNE DİKKAT!
Sakarya'da nem oranının fazla olduğunu belirten uzmanlar, bugünden itibaren Çarşamba, Perşembe ve Cuma günü hissedilen sıcaklığın 40 derece civarında olacağını belirtti.

KLİMA KULLANANLAR DİKKAT! BAKAN KOCA "MUTLAKA" DİYEREK UYARDI
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan da kullanımı artan klimalarla ilgili şu uyarı geldi:

"Bu aylarda klima kullanırken bazı önlemler almalıyız. Klimanın bulunduğu ortamda nem oranı %40 - %50 civarında tutulmalı. Zaman zaman pencereler açılarak temiz havanın ortama girmesi sağlanmalı. Ortam sıcaklığı mutlaka 22-24°C arasında olmalı. Çok sıcak günlerde dış ortamla klimalı ortam arasında 7-8 dereceden fazla ısı farkı oluşmamasına dikkat edilmeli. Bunların ihmal edilmesi sağlık sorunlarına yol açabilir."

GÜN GÜN HAVA DURUMU
Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü Sakarya için 5 günlük hava durumu tahminini yayınladı. İşte Sakarya için hava durumu raporu...

Sakarya'da bayram yoğunluğu Sakarya'da bayram yoğunluğu

Ekran Resmi 2024 06 11 12.41.51