Türkiye artık ayların kaldığı Cumhurbaşkanlığı seçimine kilitlenirken, vatandaşların sandığa gideceği gün konusunda kamuoyuna yansıyan tarihlerden biri de 14 Mayıs 2023'dü. 

Seçimlerin ne zaman yapılacağı konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan dün net bir mesaj geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, merhum Başbakan Adnan Menderes'in 14 Mayıs 1950'de seçimden zaferle çıktığını hatırlatarak "Milletimiz 73 yıl sonra aynı gün, 6'lı masa diye karşımıza çıkan bu darbe şakşakçılarına 'Yeter' diyecektir" diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamaları üzerine Sakarya'da faaliyetini aktif olarak sürdüren siyasi partilerin il başkanları, 14 Mayıs tarihine yönelik değerlendirmede bulundu.

AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, "Seçimler, bir siyasi partinin bayram günüdür. Biz AK Parti teşkilatları olarak her an seçim olacakmış gibi hazırlığını yapan bir siyasi partiyiz. Biz de bir seçim biter, ertesi gün takvimdeki en yakın seçime hazırlıklar başlar. Bu bakış açısıyla 20 yıldır her seçimde olduğu gibi bu seçimlere de AK Parti Sakarya teşkilatları olarak tam kadro hazırız. Allah’ın izni, milletimizin teveccühü ve desteğiyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a en güçlü desteği inşallah yine Sakarya’mızdan vereceğiz. Rahmetli Menderes 14 Mayıs 1950'de 'Yeter! Söz Milletindir!' diyerek sandıktan ezici bir zaferle çıkmıştı. Milletimiz 73 yıl sonra bir kez daha aynı gün karşımıza çıkan bu Altılı Masal tiyatrosuna bir kez daha 'yeter' diyecektir. Bundan da en ufak bir şüphemiz yoktur. Önümüzdeki seçim yeni bir zaferin muştusu olacaktır." dedi.

MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, "14 Mayıs bizim içi beklenen bir tarih. Zaten genel başkanımız da Mayıs ayında seçimlerin olmasına yönelik bir beyanı olmuştu. Normal şartlarda Haziran’da olacaktı fakat; ülkemizde o dönemde üniversite sınavı, Ramazan Bayramı var. Normal süreci olumsuz etkileyecek bazı şartları bertarf etmek adına seçimlerin bir miktar öne çekilme hali var. Hani bunu erken seçim olarak değerlendirmek değil de seçim tarihini öne çekilmesi olarak değerlendirmek lazım. Mayıs’ın 15’inde yapılması ve Haziran’ın 15’i veya 18’inde yapılması arasında bir aylık bir sürede herhalde Türk siyasetini kökten değiştirecek, bir değişim olmaz gibi duruyor. Biz seçimlere hazırlığımızı devam ettiriyoruz. Hazırız. Allah’ın izniyle milli irade vatandaşımızın iradesi Mayıs ayı içerisinde tecelli edecek ve cumhur ittifakı olarak biz yolumuza devam edeceğiz." diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Ecevit Keleş, "Hayırlı olsun. Biran önce seçimin yapılıp Türkiye’nin daha çok demokrasi daha çok adaletdaha çok sosyal adaletin olduğu kadınlarımızın daha güvende gençlerimizin daha güvende olduğu yarınlar için hayırlı uğurlu olsun." dedi.

İYİ Parti İl Başkanı Fatih Akgün, "Bizim için beklenen oldu. Malumun ilanı oldu. Biz zaten her daim sahadayız. Ve seçimi bekliyoruz. Karşılığını alacağımıza da so9nua kadar inanıyoruz. İYİ’lerin iktidarına çok az kaldı. Mayıslar bizim." dedi.

Yeniden Refah İl Başkanı Hidayet Kaya, "Seçim zaten Haziran’dı Mayıs’a alındı. Bir ay öncesi. Kendisi de geçen gün bunu açıklamıştı zaten erkene alınabilir diye. Biz seçime hazırız, 1 ay, 2 ay önce de olsa. Milletimiz için vatanımız için hayırlı uğurlu olsun." dedi.

Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Fatih Sevindik, "Buna karar verecek iki tane yol var. Birincisi meclisin buna karar vermesi ikincisi Cumhurbaşkanı’nın bunu fesih etmesi veya seçim gündemini tarihini değiştirmesi. Bizim açıkladığımız bir durum vardı bununla ilgili. Nisandan önce olursa varız6 Nisan’dan sonra eğer bir seçim tarihi söyleniyorsa onu da Cumhurbaşkanı feshedebilir eğer öyle diyorsa. Ama gerekçesi önemli bizim için. Yani niye feshediyor, niçin Mayıs ayı neden 14’ü. Bunun gerekçesi nedir. Normal seçime 1 ay kalmış bir zaman da neyi ifade ediyor. Bunların cevabını vermesi gerekir. Biz bunu tasvip etmiyoruz, bunun yanında değiliz. Çünkü devlet kuralları ile yönetilir. Normalde anayasaya göre aday olamıyor Cumhurbaşkanı." diye konuştu.

Demokrat Parti İl Başkanı Zafer Adalet, "14 Mayıs bizim için çok güzel bir tarih. Demokrat Parti’nin iktidara gelişi. Yine öyle olacak. Biz Sakarya il teşkilatı olarak seçime hazırız. Sakarya’da çok güçlü bir teşkilatımız var zaten. Kendimizi çok daha güçlü ifade edeceğimizi düşünüyorum." dedi.

YSK yeni başkanı Ahmet Yener oldu YSK yeni başkanı Ahmet Yener oldu

DEVA Partisi İl Başkanı Mehmet Erdoğan, "Cumhurbaşkanı şu anda kendisi seçime götürebiliyor zaten. 6 Mayıs’a kadar olan seçimlere destek verecektik, altılı masa olarak çünkü eski seçim kanunuyla giriliyordu 6 Nisan’a kadar yapılan seçimlerde. Onun bir seçim kararı alınması gerekiyorsa Cumhurbaşkanı kendi yetkisiyle alabilirdi. Zaten beklenen bir durumdu. Mayıs ayı içinde bir seçim. Bunu söylemişlerdi. Mayıs ayında ve normal tarihte yapılan seçim için biz DEVA Partisi olarak hazırız. Başkanın kendi yetkisiyle seçime gidilecek. Parlamentoyu feshedip seçim kararı alacak. Dolayısı ile bizi ilgilendiren tarihinden ziyade seçimde yapacağımız faaliyetler. 30’u olur, 14’ü olur. Her zaman biz seçime hazırız." ifadelerini kullandı.